1. HABERLER

  2. HABER

  3. "CHP'li Akkaya Darphane Çalışanlarını Tehdit Etti"
"CHP'li Akkaya Darphane Çalışanlarını Tehdit Etti"

"CHP'li Akkaya Darphane Çalışanlarını Tehdit Etti"

Medya-İş Genel Başkanı Eser, Darphane Damga Matbaası Genel Müdürlüğü çalışanlarının Medya-İş'e üye olmaları nedeniyle CHP'li Akkaya'nın baskısı altında olduğunu bildirdi.

A+A-

Medya İşçileri Sendikası (Medya-İş) Genel Başkanı Gürsel Eser, Darphane Damga Matbaası Genel Müdürlüğü çalışanlarının Medya-İş'e üye olmaları nedeniyle CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya'nın baskısı altında olduğunu bildirdi.

Eser, yaptığı yazılı açıklamada, matbaa çalışanlarının Medya-İş'e üye olmasının bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirtti.

“Akkaya Darphane Çalışanlarını Tehdit Etti”

Cumartesi günü Darphane çalışanlarıyla bir toplantı yapan Basın-İş Sendikası'nın, CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya'yı da dâvet ederek sendikacılık tarihine kara bir leke sürdüğünü ifade eden Eser, “Akkaya burada yaptığı konuşmalarda, Darphane çalışanlarını açık bir şekilde tehdit ederek Medya-İş'e üye olmamaları konusunda baskı yapmıştır. Bu durumu şiddetle kınıyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Darphane Çalışanlarına Baskı Kurması Kabûl Edilemez Bir Davranış”

Akkaya'nın uzun zamandan beri Darphane çalışanları üzerinde baskı kurduğunu ve siyasî kimliği ile çalışanları tehdit ettiğini aktaran Eser, şunları kaydetti:

“Akkaya, son olarak düzenlediği toplantıda milletvekili kimliğini kullanmış, buradaki mahalle baskısını artırmıştır. Bir CHP milletvekillinin açık ve aleni bir şekilde Darphane çalışanlarına toplantı düzenleyerek baskı kurması kabûl edilemez bir davranıştır. Toplantıda yaptığı konuşmalarda ise sendikamız Medya-İş'e dil uzatması ve karalaması ne yazık ki bir milletvekiline yakışmamıştır. Milletvekilliği makamını kullanarak işçiler üzerinde baskı kurmak sizin demokrasinizi çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. İşçilerin Basın-İş sendikasından istifa ederek sendikamız Medya-İş'e geçmeleri neden bir milletvekilini rahatsız etmiştir? Akkaya, görüştüğü bazı Darphane çalışanlarına ‘Sakın Basın-İş'ten istifa etmeyin, istifa ederseniz Basın-İş'in üye sayısı düşer. Üye sayısı düştüğü takdirde Basın İlan Kurumu’na temsilci olarak giremez.’ demiştir. Sayın Akkaya, Basın İlan Kurumu’na gönderilen temsilcileri neden bu kadar önemsemektedir? Buradan çıkarı nedir?”.

“Akkaya Darphaneyi Yeni Bir Çıkmaza Sokmaya Çalışıyor”

Gürsel Eser, Gezi Parkı eylemlerinde “anlamsız bir şekilde Darphane çalışanlarını greve çıkaran” Akkaya'nın, şimdi ise Darphaneyi yeni bir çıkmaza sokmaya çalıştığını belirtti.

Hükûmet yetkililerine seslenen Eser, “Darphane Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nde çalışan işçilere CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya tarafından baskı uygulanmaktadır. Lütfen Darphane çalışanlarına sahip çıkın, Darphane çalışanlarını yalnız bırakmayın. Şu çok iyi bilinmelidir ki Darphanenin cesur ve yürekli çalışanları bu baskılara ve aldatmalara boyun eğmeyecek, yıllardan beri emek düşmanlığı yapan bu milletvekiline gereken cevabı en kısa sürede verecektir.” ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum