1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'den Bedelli Askerlik İçin Kanun Teklifi
CHP'den Bedelli Askerlik İçin Kanun Teklifi

CHP'den Bedelli Askerlik İçin Kanun Teklifi

CHP'li Hasan Ören, TBMM Başkanlığı'na 28 yaşından gün alanların 15 bin TL ödeyerek bdelli askerlik yapmasını öngören bir teklif sundu

A+A-

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, bu yıl sonu itibariyle 28 yaşından gün alanların bedelliaskerlik yapmasına imkan tanıyan kanun teklifi verdi.

Ören'in, TBMM Başkanlığı'na sunduğu Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yıl sonu itibariyle 28 yaşından gün alanların 6 ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları ve 15 bin lira ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarını öngörüyor.

Teklif, 15 bin liranın defaten ya da yarısı başvuru sırasında yarısı başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ödenmesini de içeriyor. 

Askerlik hizmetinden muaf tutulanlardan isteklilerin, 6 ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları halinde yaş şartı aranmaksızın bedelli askerlikten yararlanmasına imkan tanıyan teklif, bedelliaskerlikten yararlananlar hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmamasını, başlatılanların sona erdirilmesini düzenliyor. 

Teklifin gerekçesinde, ortalama yaşın ve eğitim düzeyinin yükselmesiyle askere gitme yaşının da yükseldiği ifade edilerek, "Bu süre içerisinde evlenip iş kuran, çoluk çocuğa karışan gençler vatani görevlerini hep ertelemek zorunda kalmışlardır. Bu nedenle bakaya sayısının her yıl arttığı gözlenmektedir" denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin profesyonel ordu olmasının uzun süredir gündemde olduğu anlatılan gerekçede, "Bu nedenle barış zamanlarında zaman zaman çıkarılacak bedelli askerlik uygulamalarının uygun olacağı düşünülmektedir. Gençlerimizin en verimli çağlarında iş ve sosyal yaşamdan uzun süre ayrı kalması gelecek planlarında aksamalara neden olmaktadır" ifadesine yer verildi.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT

1 Yorum