1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP’de “Kürtler Kucağa Oturacak!” Krizi
CHP’de “Kürtler Kucağa Oturacak!” Krizi

CHP’de “Kürtler Kucağa Oturacak!” Krizi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, "Kürtler eninde sonunda bizim kucağımıza oturacak" dedi. Skandal sözler üzerine Kürt kökenli CHP'liler toplantıyı terk edince parti karıştı.

03 Şubat 2011 Perşembe 11:22A+A-

Geçen hafta Kocaeli'nde temaslarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, göreve yeni başlayan il yönetimiyle de toplantı düzenledi. Güneş'in gazetecilerin salondan ayrılmasından sonra söylediği sözler ise partilileri şok etti.

Toplantıda bir partili Kürtlerin CHP'ye neden ilgi göstermediğini sordu. Kürtlerin şu anda kendilerine uzak durduğunu kabul eden Güneş, ancak Kürtlerle ilgili bazı çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Güneş sözlerini şöyle sürdürdü: "Kürtler sonuçta bize ilgi göstereceklerdir. Yeni politikalar geliştiriyoruz. Kürtler eninde sonunda bizim kucağımıza oturacaklar." Bu sözler üzerine salonda buz gibi bir hava eserken Kürt kökenli partililerin çoğu toplantıyı terk etti. Partililer bu sözleri genel merkeze ilettiler. Bu arada tartışma Kocaeli'nde yerel medyaya da yansıdı.

CHP Darıca Belediye Meclis Üyesi Öner Ayırkan, bir basın açıklaması yaparak Güneş'i kınadı. Yeni Şafak'ın sorularını cevaplayan Ayırkan, "Konuşmasına şahit olan arkadaşlar bana iletti. İl yönetimi de teyit ettikten sonra söz konusu açıklamayı yaptım. Kimsenin kimseye hakaret etme hakkı yok. Profesör olmuş ancak konuşmasını bilmiyor" dedi.

GÖREVE ÇAĞIRIYORUM

Ayırken, "Tepkimizi genel merkeze ilettik. Kimseden şimdiye kadar tepki gelmedi. CHP yönetimi bu açıklamaya tepki göstermedi. Tepki göstermemek kabul etmek anlamına gelir. CHP yönetimini göreve çağırıyorum" diye konuştu.

Skandala önce sessiz kalan CHP yönetimi tepkilerin artması üzerine araştırma başlattı. Genel Merkez, il başkanlığından konuşma kasetlerini istedi. Kayıt tutulmadığını bildiren il yönetimi ise sözleri doğruladı.

Çok talihsiz bir açıklama

Güneş'in skandal sözlerini doğrulayan eski CHP Kocaeli İl Başkan Yardımcısı Ertan Kayıkçı, "Çok talihsiz bir açıklama, CHP yönetimi buna tepki göstermeli" değerlendirmesini yaptı. CHP İzmit İl Yönetimi Üyesi Turgut Yıldız ise yönetiminde olduğu için bu konuda yorum yapmak istemediğini söyledi. Güneş'in bu sözleri kullanıp kullanmadığı yönündeki soruya ise Yıldız, "Kullanmadı diyemiyorum. Kullandı. Ancak sorun çıksın istemiyorum. Bu konuda daha rahat olan arkadaşlarla konuşursanız daha iyi olur" dedi.

Şikayet ettiler

Bizim Kocaeli Gazetesi'nin muhabiri Cemalettin Öztürk, Güneş'in bu sözleri gazetecilerin toplantıyı terk etmesinden sonra kullandığını, CHP'lilerin gazeteye gelerek bu durumu kendilerine aktardığını dile getirdi.

(Behçet Güngör / Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum