1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP ve MHP’den Dersim Katliamı İttifakı
CHP ve MHP’den Dersim Katliamı İttifakı

CHP ve MHP’den Dersim Katliamı İttifakı

CHP’den ihraç edilen Diyarbakır İl Başkanı’ndan sonra, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve İl Başkanı da ihracın eşiğinde... MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de; “Tunceli’de isyanın başı hamdolsun ezilmiştir” diyerek, “katliamı öven” tarafta yer aldı.

30 Kasım 2011 Çarşamba 04:54A+A-

“Dersim katliamı”ndan dolayı partisi adına özür dilediği için CHP’den ihraç edilen Diyarbakır İl Başkanı’ndan sonra, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve İl Başkanı da ihracın eşiğinde... CHP, bu tavırlarıyla “katliam”a sahip çıkarken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de; “Tunceli’de isyanın başı hamdolsun ezilmiştir” diyerek, “katliamı öven” tarafta yer aldı.

Erol Metin / Yeni Akit

Başbakan Erdoğan’ın özür ve arşiv çıkışıyla Dersim katliamıyla ilgili tartışmalar iyice alevlenirken, CHP’de sessiz sedasız ikinci Dersim krizi yaşanıyor. CHP Genel Merkezi’nin, Tunceli İl Başkanı Hüseyin Güneş’i görevden almak istediği, Güneş’in ise rest çektiği ortaya çıktı.

Akit’e konuşan Güneş, il başkanlığından alınmak istendiğini doğruladı. Genel Merkez’in kendisini istifa etmeye zorladığını söyleyen Güneş, “Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Nihat Matkap aradı. Bana ‘İstifa et’ dedi. Ben ise kendisine ‘İstifa etmemi gerektiren hiçbir sebep yok. Niye istifa edeyim. Alıyorsanız kendiniz görevden alın’ karşılığını verdim” dedi.

Olayın duyulmasının ardından çok sayıda CHP üyesi ve il başkanının kendisini aradığını belirten Güneş, “Tüm partililer, il başkanları beni arıyor. ‘Bu karar yanlıştır. Başarılı bir il başkanısın’ diye. Gerçekten çok çalıştık ama nedense Genel Başkan’ın gözüne giremedik bir türlü. İki sefer kurultayda destek verdim kendisine” diye konuştu.

CHP liderinin çelişkili tavrına dikkat çeken Hüseyin Güneş, 12 Haziran seçimlerinden sonra Tunceli milletvekilleriyle yaşadığı sıkıntılardan dolayı istifa etmek istediğini, ancak Kılıçdaroğlu’nun bunu kabul etmediğini dile getirerek, “Genel seçimlerden sonra Sayın Kılıçdaroğlu’nun yanına gittim. Milletvekilleriyle yaşadığım sıkıntılar vardı. Hüseyin Aygün’den dolayı sıkıntılarım vardı. Kendisine ‘Efendim takdir buyurursanız istifamı arz edeyim. Gerekirse görevimi bırakayım’ dedim. Bunun üzerine bana ‘Yok ne gerek var. Sen çok başarılı bir başkansın. Tunceli’den iki milletvekili çıkarmışsın’ diyerek istifa etmeme karşı çıktı. Bugün ise istifamı istiyorlar. Bu işi çözemedim” ifadelerini kullandı.

Sık sık fikir değiştirmesi ve sözünde durmamasıyla bilinen Kılıçdaroğlu, “CHP Genel Başkanlığı’na kesinlikle aday değilim” demiş ancak ertesi gün apar topar adaylığını açıklamıştı.

Etrafındakilerin Kılıçdaroğlu’nu yanlış yönlendirdiğini savunan CHP Tunceli İl Başkanı, “Ne yapmak istiyorlar açıkçası bilmiyorum. Tüm bunları Genel Başkan’ın etrafındaki kişiler yapıyor. Bu işin bir gerekçesi olması lazım. Gerekçe de söylemiyorlar. Görevimin başındayım, çalışıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Pazartesi günkü MYK’da kendisi hakkında bir karar çıkmamasını değerlendiren Hüseyin Güneş, “Beni her an görevden alabilirler. Ancak Dersim tartışmalarının soğumasını bekliyor olabilirler. Çünkü bir kargaşa daha çıkar. Tunceli’nin başarılı il başkanını hangi gerekçeyle görevden aldınız diye” şeklinde konuştu.

CHP yönetiminin, 30 il başkanını daha görevden alacağını iddia eden Güneş, “Sırada 30 il daha var. Eski yönetim tarafından atananları tek tek tasfiye ediyorlar” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT