1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP ve İP'e Dava Açmayı Şık Bulmamış!
CHP ve İPe Dava Açmayı Şık Bulmamış!

CHP ve İP'e Dava Açmayı Şık Bulmamış!

AK Parti’ye karşı internet arama motoru Google’dan toplama delillerle dava açan Yargıtay Başsavlığı, konu CHP olunca somut delilleri görmezden geliyor.

10 Mart 2011 Perşembe 07:38A+A-

YALÇINKAYA CHP İÇİN DE 'TAKDİR' HAKKINI KULLANMIŞ

Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu, Adalet Platformu'nun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın CHP hakkında kapatma davası açmama şikâyetini karara bağladı. Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu Yalçınkaya'nın, "tüzük usulsüzlüğü", "Alman Ebert Vakfı'ndan alınan para", "CHP için kesilen naylon fatura", "özel bir kanaldan alınan hisse" ve "adil yargılamayı" etkileme gibi parti kapatma için yasal neden teşkil eden suçları görmezden gelerek CHP hakkında kapatma davası açmamasını, "takdir hakkını kullanmak" olarak değerlendirdi. Kurul, Cumhuriyet Halk Partisi'ni koruyan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın azledilmesi talebini reddetti. Ergenekon Terör Örgütü ile yakın teması olan İşçi Partisi (İP) hakkında da kapatma davası açmayan Yalçınkaya hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan yapılan şikâyeti de Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu, "takdir hakkını kullanmak" olarak değerlendirmişti.

MİLLİ GÖRÜŞ LİNÇ EDİLMİŞTİ

'Takdir hakkı' denilerek CHP ile yöneticileri Ergenekon davasında tutuklu olan İP'e kapatma davası açmayan Yargıtay'ın; Merhum Erbakan'ın kurduğu Refah ve Fazilet Partilerini sudan nedenlerle kapattığını vurgulayan emekli hukukçu Albay Durmuş Türemen, AK Parti'ye de yalanlanmış haberlerden dolayı dava açıldığını hatırlattı.

"İŞGAL EDİLEN MAKAMLAR İŞ DEĞİL SİYASET YAPIYOR"

Akit'e konuşan Türemen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "CHP'nin Ebert Vakfından aldığı para belgelenmişti. Anayasa'da 69. maddenin 9. fıkrası, 'Yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek ve tüzel kişilerden maddî yardım alan siyasî partiler temelli olarak kapatılır' diyor. Madde açık. Belge var. Deliller yeterli. Ama açılmayan bir dava... Erzurum özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, CHP Milletvekilleri Ahmet Ersin ve Erol Tınaztepe hakkında "Ergenekon terör örgütüne yardım etmek", "suç delillerini bozmak" ve "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlamasıyla da fezleke hazırlamıştı. Fezlekeye rağmen Yargıtay yine hiçbir inceleme başlatmadı. Devam eden davalarda da defalarca taraf olan CHP hakkında, yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlamalarıyla yapılan suç duyuruları da dikkate alınmadı. Özel televizyonlarla olan ilişkilerine de mercek tutulmadığı ortada. Yalçınkaya'nın 'görevi ihmal suçu' işlediği net. Ama 'takdir' deniliyor. Yani çifte standart kendi elleri ile deşifre ediliyor. Sırf ideolojik takıntılar yüzünden Refah ve Fazilet Partilerini sudan nedenlerle kapatan, AK Parti'ye Google'dan toplanan delillerle dava açan Yargıtay, skandallar zincirine göz yumuyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. İşgal edilen makamlar artık iş değil siyaset yapıyor."

ÇEVİK: ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK

Siyasi partilerin büyük bir ayrımcılıkla karşı karşıya olduklarını belirten Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik ise, "Ortada bu kadar skandallar ve hukuk ihlali varken CHP'ye dava açmayan Yalçınkaya için 'başsavcı takdir hakkını kullanmış' denilmesi, büyük haksızlıktır. Görevde yetkiyi kötüye kullanma, görevi ihmal suçu ortadadır. Ancak bu suçların üstü kapatılmıştır. Anlaşılan Yargıtay'ın takdir hakkı muhafazakârlara linç, marjinallere iyilik olarak işliyor" dedi.

İşte Adalet Platformu'nun yargıya taşıdığı ve Yargıtay'ın görmezden geldiği skandallar zinciri:

1- EBERT VAKFI VE CHP:

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Alman Ebert Vakfı'ndan para aldığı iddialarını gazete olarak gündeme getirdiğimiz CHP hakkında iki yıl önce başlattığı incelemeyi, hâlâ sonuçlandırmadı.

2- NAYLON FATURA VAR AMA İNCELEME YOK:

Bir ihbarı değerlendiren Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl Mehmet Sefa Pösteki isimli şahsa yönelik sahte fatura operasyonu başlatmıştı. İlk defa gazetemizin gündeme getirdiği olayda Bursa Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla düzenlenen operasyonda yakalanan Mehmet Sefa Pösteki'nin CHP için kestiği 900 bin TL'lik naylon fatura ele geçirilmişti. Pösteki'nin hazırladığı faturaların, Başkent Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi adına CHP'ye kesildiği ortaya çıkmıştı. CHP usulsüzlüğü karşısında Yalçınkaya yine harekete geçmemişti.

3- TV'DEN ALINAN HİSSE VE YARGITAY SESSİZ:

CHP'nin "reklâm" amacıyla Kanaltürk'e aktardığı 5.5 milyon dolar ve karşılığında teminat olarak hisse almasına rağmen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmadı.

4- AFİŞLER VE SUÇ DUYURUSU:

CHP'nin 32. Olağan Kurultayı için hazırlattığı afişlerle ilgili olarak parti hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Yapılan suç duyurusunun akıbeti de belli değil.

5- ERGENEKON VE CHP:

Erzurum özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, CHP Milletvekilleri Ahmet Ersin ve Erol Tınaztepe hakkında "Ergenekon terör örgütüne yardım etmek", "suç delillerini bozmak" ve "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlamasıyla fezleke hazırladı. Fezlekeye rağmen Yargıtay hiçbir inceleme başlatmadı.

ASLAN DEĞİRMENCİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum