CHP Usulü 'Başörtüsü' Çözümü

25.08.2010 23:18
CHP Usulü Başörtüsü Çözümü
CHP'ye başörtüsü konusunda rapor hazırlayan Ayata, "Saçın tamamen kapatılması şart değil" dedi. ve böylelikle CHP'nin çözümünün de ipucunu vermiş oldu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, başörtüsü sorununu biz çözeceğiz dedi ve çözüm için de Sencer Ayata'yı görevlendirdi. Sencer Ayata ise Ekim'de genel merkeze vermeyi planladığı raporundan ilk izlenimi verdi; "Saçın tamamen kapatılması şart değil ki!"

Üniversitedeki başörtüsü yasağı sorunun çözülmesi için kolları sıvayan CHP'de çalışmayı yürüten CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Başkanı Sencer Ayata Ekim ayında Kılıçdaroğlu'na sunacağı rapor hakkında bilgi verdi. Cumhuriyet gazetesinden Utku Çakırözer'e konuşan Ayata, "Saçın tamamen kapatılması şart değil" dedi.

Çözüm üretmek istenirse ara yolların bulanabileceğini ve uzlaşmanın çeşitli yöntemlerinin olabileceğini belirten Ayata, "Hatta başı örtme şeklinde ya da şekil çeşitlemesinde bile mutabakat sağlanabilir. Bizim geleneksel baş bağlama tarzlarımızda saçın tamamen kapatılması şart değil. Bir uzlaşma olsa taraflar diyebilir ki "Biz başın örtülmesine 'evet' diyelim, ama siz de o bizim bir şekilde daha bir siyasi kimlik gibi algıladığımız görüntüden vazgeçin." Ama şu anda kazanan hepsini almak istiyor. Bu sorun ancak uzlaşmayla çözülür. O uzlaşmayı da CHP iktidarı sağlayabilir." diye konuştu.

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim