1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. CHP samimi ise, bu kanun teklifini versin!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP samimi ise, bu kanun teklifini versin!

A+A-

Kemal Kılıçdaroğlu’na inanmamız için..

Milli iradeyi önceleyen açıklamalarında kendisini samimi görmemiz için.

“Ergenekon sanıklarını cezaevinden kurtarmak” için değil, “milletin tercihine saygı göstermek” için “Haberal ve Balbay’ın tahliyesi”ni beklediklerine ilişkin açıklamalarına güvenmemiz için..

Bir çıkış yolları var.

Bize bugün yaptıkları açıklamaların doğru olduğuna, bizi inandıracaklar.

Nasıl?

Bir kanun teklifi verecekler..

1999’da, Merve Kavakçı’ya yapılanların hepsini geri aldıracak, milletvekili haklarının iadesini sağlayacak bir kanun teklifi.

Merve Kavakçı’nın buna ihtiyacı olmayabilir. AİHM kararı ile zaten yapılanların yanlışlığını tescil ettirmiş olabilir.

Ama, bunların bir de CHP imzası ile tescili için, bu öneriyi yapıyorum..

Nedir teklifimin ayrıntısı?

1999’da, DSP’li milletvekillerinin yüzünden, “Milli irade” önlenmişti.

Merve Kavakçı’nın şahsında, “milli irade”nin tercihine set çekilmişti.

Dikkat buyrun, bugünkü gibi başka kurumların uygulamaları yüzünden değil. Bizzat DSP’nin tavırları ile o engel çıkarılmıştı.

DSP’nin bugünkü uzantısı CHP’nin, “derin devlet failleri”ni cezaevinden çıkarma değil, “milli iradeyi üstün tutmak” için TBMM’ye girmediklerine inanabilmemiz için, 1999’daki yanlışı düzeltmeleri gerekir.. “Merve Kavakçı Kanunu”nun teklifini hemen vermeleri gerekir.

Diyecekler ki, “Bizim kanun teklifi verme yetkimiz yok ki. Biz daha yemin etmedik.”

Kolayı var.

İki günlük başkanlık koltuğuna oturması için, Oktay dedeye yemin ettirdiniz ya.

Oktay dedeye verin, o kanun teklifini sunsun, TBMM Başkanlığı’na..

Böylece, hem samimiyetinizi göstermiş olursunuz. Hem de 1999’da sergilenen o ahlaksızca tavrın özrünü dilemiş olursunuz.

Buyrun Kemal Bey, kanun teklifi sizi bekliyor..

Yoksa, istediğiniz kadar 16 maddeli açıklamalar yapın. O açıklama içinde, “CHP her vatandaşın verdiği oya saygılı olduğu ve her yurttaşın oyuna sonuna kadar sahip çıktığı için yemin etmiyor” izahatı yapın.

Vatandaş, “Sen bunları benim külahıma anlat” diyecektir.. Vatandaş sizden, somut bir inanırlık belgesi isteyecektir..

Öyle ya.. Şöyle bir soru sorduğumuzda ne diyeceksiniz: “Her vatandaşın verdiği oya saygılı olduğunuz ve o oylara sahip çıktığınız için yemin etmiyorsanız, Merve Kavakçı’ya verilen oylara da sahip çıksanız ya. Ona verilen oylara sahip çıkmak için, yemin etmeme bir yana, kısa bir kanun teklifi ile durumu düzeltseniz ya..”

CHP istediği kadar, “seçme ve seçilme hakkı”na sahip çıktığını iddia etsin.. Parti adına yapılan 16 maddelik açıklamanın, 5. maddesinde istediği kadar, “Çok iyi biliyoruz ki, vatandaşın verdiği oya sahip çıkmak demokrasiye, seçme ve seçilme hakkı ile milli iradeye sahip çıkmaktır” izahatı yapılsın..

Vatandaş soracak kendilerine, “Merve Kavakçı’ya verilen oylara da sahip çıkmak, seçme ve seçilme hakkına sahip çıkmak demek değil midir?”

Görüyorsunuz işte.. CHP için çıkış yolu yok.

Öyle ise, haydi buyrun, verin o kanun teklifini..

“CHP, milli iradenin sonucu olarak tecelli eden seçme ve seçilme hakkını askıya alan, uluslararası hukuk anlayışına ters düşen uygulamalara da karşı çıkar” demek kolay..

Bunu ispat edin de, görelim samimiyetinizi..

Kendi sanıklarınızı kurtarmak için TBMM’de yemini ertelemenizle samimiyet ispatlanmaz.. Kendi partinizin dışındaki, hiçbir kusuru olmadığı halde milletvekilliği önlenen Merve Kavakçı’ya, tüm haklarını iade eden kanun teklifini verirseniz, işte o zaman samimiyetinizi ispatlamış olursunuz.

CHP, o kanun teklifini verirse, o zaman dürüstlüğünü ispatlamış olur.

O kanun teklifini vermedikleri müddetçe de, “Meşru hükümeti devirmek için darbeci generallerle işbirliği yapan sanıkları TBMM’ye sokmak için, yemin krizi çıkardılar” lekesi alınlarında yapışık durur...

Bizden hatırlatması, takdir CHP’lilerin..

İster kanun teklifi verir, dürüstlüklerini gösterirler.

İsterlerse, “Bizim yanar döner halimizi herkes biliyor. Biz Merve Kavakçı’ya gelince, ‘milli irade’yi tanımayız. Kavakçı söz konusu ise, başörtülünün TBMM’ye girmemesi için canımızla başımızla çaba sarfederiz. Ama darbeci sanıklar söz konusu olursa, numaradan ‘milli irade’ci kesiliriz. Maksadımız, darbecileri çıkartmak. Anlarsınız ya..” der, gerçek yüzlerini gösterirler!..

YENİ AKİT 

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum