1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP Kurultayında Liste Savaşı
CHP Kurultayında Liste Savaşı

CHP Kurultayında Liste Savaşı

CHP 34. Olağan Kurultayı'nda dün Parti Meclisi (PM) seçimi yaşandı.

A+A-

Haber: Habib Güler

CHP'de PM üye sayısı, yeni tüzük gereğince 80'den 60'a iniyor. Seçimlerde yüzde 33 kadın, yüzde 10 da gençlik kotası uygulanacak. Kılıçdaroğlu seçimler öncesinde bir anahtar liste yaparak, PM'ye girmesini istediği isimler konusunda delegeleri yönlendirmeyi hedefliyordu. Ancak baskılar üzerine önceki akşam "Anahtar listedeki isim sayısını fazla tutayım. Delege kimi tercih ederse onu seçsin." noktasına geldi. CHP lideri, dünkü seçimler öncesinde yazılı bir açıklama da yaparak görüşünü ilan etti: "Kurultay delegelerimize, örgütümüzün iradesine güveniyorum. Esas irade kurultayımızdan çıkacak olan iradedir. O nedenle, parti meclisimize aday olan bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ederek, ben yine örgüte, il başkanlarımıza, milletvekillerimize, kadın ve gençlik kollarımıza danışarak, onların görüşünü alarak 100 kişilik bir 'anahtar liste' yaptım. Delege arkadaşlarımız bu 100 kişiden kimi Parti Meclisi'ne seçerse o Parti Meclisi üyesi olacak ve ben o arkadaşlarımla çalışacağım." Ancak PM ve Bilim Kurulu anahtar listeleri geldiğinde Kılıçdaroğlu'nun toplamda 100 değil, 110 ismi işaret ettiği görüldü.

Seçimlerde beklendiği gibi 'liste savaşları' yaşandı. Kılıçdaroğlu'nun 110 kişilik resmi anahtar listesine karşılık parti içindeki çeşitli eğilimlerin de alternatif listeleri kurultay salonuna geldi. Kılıçdaroğlu'nun beyaz renkli anahtar listesi esas alınırken, Önder Sav'a yakın muhalif isimlerin hazırladığı alternatif mavi listede 67 isim yer aldı. Buna karşılık Erdoğan Toprak ve Nihat Matkap'a yakın isimlerin hazırladığı ileri sürülen bir başka mavi listede 52 isme yer verildi. Gürsel Erol tarafından hazırlandığı belirtilen ve adına 'demokrasi ve değişim' adı verilen sarı renkli 4. listenin ise Kılıçdaroğlu'nun PM'ye seçilmesini istediği kişilerden oluştuğu öğrenildi. Ancak muhalifler, seçimler devam ederken 3 ayrı korsan listeyi daha devreye soktu. Bu listelerde, Erol'un listesindeki bazı isimlerin çıkarılıp yerine muhalif delegelerin yerleştirilmesi dikkat çekti. Gazetemiz baskıya girdiğinde sayım devam ediyordu. Ancak Kılıçdaroğlu'nun işaret ettiği isimlerin büyük bölümünün PM'ye seçilmesi bekleniyor.

Kılıçdaroğlu, kurmaylarının tamamını listeye koydu

Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde mevcut Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinden Gökhan Günaydın, Mehmet Zeki Gündüz, Emrehan Halıcı, Ayten Kayalıoğlu, Faruk Loğoğlu, Perihan Sarı, Bihlun Tamayligil, Sezgin Tanrıkulu, Erdoğan Toprak, Nihat Matkap, Birgül Ayman Güler, Sencer Ayata, Yakup Akkaya, Faik Öztrak yer aldı. Atilla Emek ise YDK listesine kaydırıldı. Böylece Kılıçdaroğlu tüm yönetici arkadaşlarını yeniden listelere koymuş oldu. Anahtar listelerde toplam 43 milletvekiline yer verildi.

80 PM üyesinden 35'i listeye giremedi

Mevcut PM'deki 80 üyeden 35'i anahtar listeye giremedi. Böylece, Kılıçdaroğlu beklendiği gibi PM'de ciddi bir değişime gitmedi. Yeniden PM'ye girme şansını kaybeden isimler şöyle: Yaşar Ağyüz, Önay Alpago, Ali Arslan, Mevlüt Aslanoğlu, Ufuk Ataç, Deniz Pınar Atılgan, Süheyl Batum, İzzet Çetin, Doğa Çiğdemoğlu, Osman Coşkunoğlu, Mesut Değer, Didem Engin, Haluk Eyidoğan, Levent Eyipişiren, İsa Gök, Turhan İçli, Osman Kaptan, Atilla Kart, Sema Kendirci Uğurman, Osman Korutürk, Aylin Nazlıaka, Ensar Öğüt, Melda Onur, Ramazan Kerim Özkan, Mehmet Ali Özpolat, Hüseyin Pazarcı, Atilla Sav, Vahap Seçer, Hüseyin Sezgin, Mahmut Tanal, Binnaz Toprak, Faik Tunay, Rıza Yalçınkaya, Sacit Yıldız, Ayşe Aytaç Yılmaz.

Kılıçdaroğlu, PM listesinde beklentilerin aksine İlhan Cihaner, Celal Doğan, Süleyman Çelebi, Ali Özcan, Sami Selçuk gibi isimlere de yer vermedi.

10 kişinin çizilmemesini istedi

CHP lideri, anahtar listesinde elenmemesini istediği isimlerle ilgili üç büyük şehrin il başkanından özel ricada bulundu. PM'ye seçilecek isimlerin örgütler tarafından belirleneceğini belirten ancak birlikte çalışmak istediği bazı isimlerin liste dışında kalmasından endişe eden Kılıçdaroğlu, İstanbul, Ankara ve İzmir il başkanlarına (kendi illerinin delegelerine iletilmek üzere) 10 kişilik bir liste sundu. Listede 'Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak, Sencer Ayata, Haluk Koç, Şafak Pavey, Burhan Şenatalar, Hurşit Güneş, Adnan Keskin ve Sezgin Tanrıkulu'nun bulunduğu belirtildi.

Keskin 2. adam, Koç parti sözcüsü

17 kişilik mevcut Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinden 16'sı anahtar listeye girdi. Sadece Genel Başkan Yardımcısı Atilla Emek Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) listesine kaydırıldı. Anahtar listedeki yöneticilerden çok azının yeniden MYK'da görev alması bekleniyor. Buna karşılık yeni PM'ye giren Denizli Milletvekili Adnan Keskin'in örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirilerek partinin yeni '2. Adamı' olacağı kaydediliyor. Samsun Milletvekilli Haluk Koç'un ise yeni dönemde geniş yetkilere sahip genel başkan yardımcısı ve parti sözcüsü olarak görev yapacağı ifade ediliyor. Kılıçdaroğlu yeni PM'de az sayıda milletvekili istediğini açıklamasına rağmen vekillerin büyük bölümü bu görev için aday oldu. Önceki kurultayda en fazla oyu alarak PM'ye seçilen Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir'in ise bu kez aday olmaması dikkat çekti. CHP liderinin hemşehrileri Tunceli milletvekilleri Kamer Genç ve Hüseyin Aygün de PM'ye aday olmadı.

Çizim operasyonuna karşı kurmaylara uyarı

PM seçimlerinde delegenin tepkisini çeken bazı yöneticilerin sandıkta en çok oyu alan 60 aday arasına girmesi zor görünüyor. Deniz Baykal döneminde de kurultaylarda en az oyu Genel Sekreter Önder Sav alıyordu. Dünkü seçimlerde CHP'deki ekiplerin sandık yarışına girmemesi için Kılıçdaroğlu işi sıkı tuttu. Önceki akşam yönetimdeki iki karşıt isim olarak bilinen genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin ve Erdoğan Toprak ile görüşen Genel Başkan'ın kimsenin karşılıklı 'çizme operasyonu' içine girmemesini, listeye hak edenlerin girmesini istediğini söylediği belirtildi. Ancak parti içi muhalif delegeler, Kılıçdaroğlu'nun listesindeki isimlerin büyük bölümüne sandığa atacakları listede yer vermeyecek. Ancak muhalif delege sayısı 200'ü geçmiyor. Yönetimdeki isimlere yakın delegeler ise kendilerine işaret edilen adayları çizerek, yerlerine belirlenen diğer isimleri yazacak. Anahtar listedeki isim sayısı 92'yi bulursa, mevcut yöneticilerden Nihat Matkap, Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak, Sezgin Tanrıkulu gibi yöneticilerin PM'ye girmesi zor. Kılıçdaroğlu, böyle bir tablo çıkması durumunda kurmaylarına "Ben sizi istedim ama örgüt istemedi." diyecek.

CHP delegesi, ulusalcı Nur Serter'i eledi

Kemal Kılıçdaroğlu, PM'ye 'bilim yönetim kurulu' üyesi olarak girecek 8 kişi için 12 isim belirledi. Bu listede Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sencer Ayata, İzmir Milletvekilleri Hülya Güven, Seyhan Erdoğda ve Prof. Dr. Oğuz Oyan, İstanbul Milletvekili Nur Serter ile Mehmet Karlı, Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Fethi Açıker ve Gürbüz Evren'in isimleri yer aldı. Seçimde 'ikna odaları'nın mimarı Nur Serter, delege tarafından liste dışı bırakıldı. Bilim Kurulu kontenjanından PM'ye giren isimlerden en çok oyu CHP'li eski bakanlardan Turhan Feyzioğlu'nun torunu Metin Feyzioğlu alırken, ikinci sıraya İzmir Milletvekili Oğuz Oyan yerleşti. Hülya Güven, Sencer Ayata, Gaye Usluer, Burhan Şenatalar, Birgül Ayman Güler ve Seyhan Erdoğda da bu listeden PM'ye girmeyi başardı.

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT