1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP Kartal Belediyesi'nden Sabancılara 300 Milyonluk Rant!
CHP Kartal Belediyesi'nden Sabancılara 300 Milyonluk Rant!

CHP Kartal Belediyesi'nden Sabancılara 300 Milyonluk Rant!

CHP’li Kartal Belediyesi, imar planı değişikliği ile Şevket ve Ali Sabancı’nın sahibi olduğu Esas Holding’e 300 milyon TL’lik rant sağladı. 10 dönüm yeşil alanın ortadan kalktığı değişiklik, belediye meclisinde AK Parti ve CHP'li üyelerin oyuyla iki kez r

A+A-

Şevket ve Ali Sabancı'ya ait Esas Holding, İstanbul Kartal'da 23 Ağustos 2013'te satın aldığı ve imar planında “park alanı" olarak geçen yeşil alanı diğer arazileriyle birleştirip yüz milyonlarca liralık bir toplu konut ve ticaret alanı yapmak istedi. Parkla birlikte kendisine ait 3 arsayı birleştirmek ve arazilerin arasından geçen yolu satın alıp tüm arsalarını tek parselde toplamak isteyen holding, imar planı değişikliğ için CHP'li Kartal Belediyesi'ne başvurdu.

Yolu ve Yeşil Alanı Arazisine Ekledi

Değişiklikle yeşil alanla toplam büyüklüğü 129 dönüme ulaşan E-5 karayolunun yanındaki arazinin birleştirilmesiyle zaten fahiş değerdeki arazinin daha da değerlenmesi ön görülüyordu. Şevket Sabancı'nın Yönetim Kurulu Başkanı, Ali Sabancı'nın ise Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Holding, Soğanlık mevkiindeki 26 dönümlük park alanı ile toplamda 4 farklı parselde araziye sahip. Geçtiğimiz nisanda belediyeye başvuran holding, kamuya ait yolun da kendilerine satılmasını ve o bölgede kamuya ait herhangi bir alan kalmamasını talep etti.

chp_kartal_belediyesi_esas_holding.jpgCHP'li belediyenin E-5 Karayolu üzerinde Esas Holding'e 300 milyon TL rant sağladığı araziler.

10 Bin Metrekare Yeşil Alan Yok Oldu

Belediye Başkanı Altınok Öz'ün nisanda belediye meclisine havale ettiği tadilat plan teklifiyle kamuya bırakılması gereken 10 bin metrekarelik yeşil alan da ortadan kaldırıldı. Ancak AK Partili belediye meclis üyelerinin muhalefetiyle, plan holdingin talep ettiği haliyle kabul edilmedi ve değişikliğe uğradı. Değişiklikte imar planında park alanı olarak görünen 26 dönümlük yeşil alanın ranta açılmak istenmesi etkili oldu. Belediye Meclisi'nin aldığı bu karar belediye başkanı tarafından da onaylandı. Belediye Meclisi kararıyla tüm taleplerin kabul edilmemesi ve ticarî çıkarların tehlikeye girmesi üzerine holding avukatları belediye başkanına dilekçe vererek karara itiraz etti. Tam o süreçte holding yöneticilerinin belediyeye ziyaretleri sıklaştı.

İBB Karar Vermeden Gündeme Aldı

Başvuru üzerine Öz, kendi onayladığı plan teklifinin holdingin istediği şekilde yeniden değiştirilip kabulü için konuyu meclise taşıdı. Plan Yapı Yönetmeliği'ne göre nisanda değiştirilmiş olan plan, İBB Meclisi tarafından verilecek kararın ardından kesinleşebiliyor ve bu sürede itiraz veya değişiklik mümkün değil. Belediye kaynakları, İBB tadilatı görüşüp hakkında herhangi karar vermeden meclisin onayladığı kararın yeniden gündeme alınmasını “açık bir usulsüzlük" olarak nitelendiriyor.

resized_cd552-111abelge.jpg

Plan Önce Bir Oy Farkla Reddedildi

Holdingin itirazı, yönetmeliğe aykırı olarak 1 Haziran'da meclis gündemine alındı ve AK Parti Meclis Grubu'nun muhalefetine rağmen kabul edilerek İmar Komisyonu'na havale edildi. 3 gün sonra yapılan ilk oylamada belediye başkanının yoğun uğraşlarına rağmen 19 red 18 kabul oyu çıktı ve holdingin istediği plan teklifi yine reddedildi. Oylamada AK Partili üyelerle birlikte 3 CHP'li üye de red oyu kullandı. Belediye İmar Komisyonu Başkanı Şehir Plancısı Dila Damla Öner, Gürbüz Çiftçi ve Medet Kıskanç'ın holding rantına karşı AK Partililerle birlikte muhalefet yapması belediyeyi küplere bindirdi. Bir yerel gazetede hain ilan edilen CHP'li üyeler “ihraç" talebiyle İl Disiplin Komisyonu'na sevk edildi.

Başkanın Çift Oyuyla Kabul Edildi

CHP'li muhalif üyelerin pasifize edilmeye çalışılmasının ardından Başkan Öz, teklifi üçüncü kez meclis gündemine gönderdi. Başkan tarafından el yazısıyla havale evrakı oluşturarak gönderilen plan tadilatı teklifi geçtiğimiz 7 Temmuz'da oylandı. Oylamada bu kez 18-18 eşitlik durumu doğdu. Mevzuata göre eşitlik halinde meclis başkanının oyu 2 sayılıyor. Meclisi yöneten Başkan Öz'ün çift sayılan oyuyla plan tadilatı Esas Holding'in istediği gibi kabul edildi. Oylamada 15 Ak Partili üye ile ihracı istenen 3 CHP'li yine red oyu kullandı.

Karşı Çıkanlara İhraç

gurbuz_ciftci_dila_damla_oner_medet_kiskanc_chp.jpg

Usûlsüzlüğe karşı çıkan CHP'li Gürbüz Çiftçi, Dila Damla Öner, Medet Kıskanç.

CHP'nin ihraç talebiyle disipline sevk ettiği 27 yaşındaki İmar Komisyonu Başkanı Damla Öner, CHP'nin ön seçimde birinci olarak belediye meclis üyeliğine aday olmuştu. Yeni Şafak'ın ulaştığı Kartal CHP örgütünden bazı yetkililer de Öner'in teknik bilgi ve birikim olarak öne çıktığını belirtiyor. Öner aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu'na CHP'li üyeler arasında yapılan seçimden birinci çıkarak seçilmişti.

CHP'nin imar rantına karşı oy kullandığı için disipline sevk ettiği üyeler kınama cezası bile alırsa herhangi bir komisyonda çalışma haklarını kaybedecek. Bazı CHP'li yetkililer, Belediye Başkanı Öz'ün CHP İl Yönetimine baskı yaparak: “Ya bu üç üyeyi de ihraç edersiniz ya ben CHP'den istifa ederim." dediğini iddia ediyor.

Fazladan 350 Daire

Konuyla ilgili Yeni Şafak'ın ulaştığı AK Partili Kartal Belediye Meclis Üyesi Mimar Yunus Fırat Aydın: “Plan Yapı Yönetmeliği'ne açıkça aykırı şekilde kabul edilen plan tadilatıyla bir holdinge 350 dairelik ve en az 300 milyon TL'lik bir rant oluşturulmuştur." dedi.

Plan tadilatlarına itirazların İBB'de askıya alındıktan sonra yapılabildiğine vurgu yapan Aydın: “Plan tadilatı zaten nisan ayında belediye meclis kararı ve belediye başkanının onayıyla değişikliğe uğrayarak kabul edilmişti. Aynı ay meclis toplantısında başka bir vatandaşın yaptığı plan tadilatı başvurusu da değişikliğe uğramıştı. Ancak belediye başkanı sade vatandaş için göstermediği çabayı büyük bir holdingin isteği üzerine gösteriyor. Hem ihsas-ı reyde bulunuyor hem de herkesin belediye başkanı olması gerektiği mecburiyetini göz ardı ediyor. Bu durumu kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT