CHP, Fidan İçin Soluğu Mahkemede Aldı

11.03.2015 17:50
CHP, Fidan İçin Soluğu Mahkemede Aldı
CHP'li Mahmut Tanal, Hakan Fidan’ın MİT müsteşarlığına yeniden atanmasının iptali için dava açtı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Hakan Fidan'ın MİT Müsteşarlığı'na dönmesi kararının yürütmesinin durdurulması istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açtı. 

Tanal, Yenibosna'daki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne gelerek, milletvekili aday adaylığı için AK Parti'ye yaptığı başvuruyu geri çeken ve ardından yeniden MİT Müsteşarlığı görevine getirilen Fidan'la ilgili karara ilişkin dilekçesini sundu.  

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Tanal, milletvekilliği aday adaylığı müracaatı yaptıktan sonra bundan vazgeçen Fidan'ın yeniden MİT Müsteşarlığı'na atanmasının doğru olmadığını öne sürdü.  

Anayasaya göre seçim döneminde kamu görevlilerinin istifa etme hakları bulunduğunu dile getiren Tanal, "Ancak Hakan Fidan yorgunluk gerekçesiyle istifa etti ve Başbakan da bunu kabul etti. Hakan Fidan bu kadar önemli ise Davutoğlu istifasını kabul etmeyebilirdi. İstifası kabul edilen Fidan'ın, daha adaylık süreci geçmeden ve seçimler yapılmadan tekrar göreve alınmasının hem anayasaya hem de mevcut diğer kanunlara aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma istemli olarak Danıştay'a gönderilmek üzere dava açtım" şeklinde konuştu.   

Tanal, anayasaya göre, kamu görevlisiyken istifa eden kişinin 6 ay geçmeden yeni bir göreve atanamayacağını savunarak, "Kanun bunu söylüyor. MİT Müsteşarı da bir kamu görevlisidir. Kamu görevlilerinin göreve dönme esas ve usulleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yazılı. MİT Kanunu'nda bu yazılı değil. Bu konuda kamuoyunu yanıltıyorlar. Bu nedenle bu atama kanuni değil" ifadelerini kullandı.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim