1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP, Cihaner Haberinden Ötürü Gazete Toplattı
CHP, Cihaner Haberinden Ötürü Gazete Toplattı

CHP, Cihaner Haberinden Ötürü Gazete Toplattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sık sık hükümeti medyaya baskı uygulamakla suçluyor. Ancak, Denizli'de yerel bir gazete CHP'nin 'sansürü'ne maruz kaldı.

A+A-

CHP'nin Denizli milletvekili adayı ve Ergenekon sanığı İlhan Cihaner'in yargılandığı davada 'Erzincan tezgâhı'nı deşifre eden gizli tanık Efe'nin açıklamalarına yer veren 'Haber Denizli' adlı yerel gazete, CHP'nin başvurusu üzerine Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından toplatıldı. Toplatma kararına, Seçim Kurulu'nda yer alan AK Partili üye Mehmet Bozkurt ise haberlerin daha önce ulusal gazetelerde ve ajanslarda da yer aldığını kaydederek muhalif kaldı.

'Haber Denizli' İmtiyaz Sahibi Mutlu Kelişti, bütün gazete ve ajansların yayımladığı söz konusu habere herhangi bir yasaklama yokken kendileri hakkında böyle bir karar alınmasının şaşkınlığını yaşıyor. Kelişti, "2007 yılından beri yayın hayatına devam eden 'www.haberdenizli.com' sitemizi normal gazete olarak yayınlamaya başladım. İlk sayıda bir sorun yoktu. CHP adayı İlhan Cihaner'le alakalı haberlerden sonra CHP Denizli İl Başkanlığı, gazetemiz aleyhine çalışma başlattı." dedi. Toplatma kararını anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Kelişti, "Biz kanun dışı bir şey yapmadığımıza inanıyoruz. Doğruları yazmak suçsa itirazımız yok. Sürekli basın özgürlüğünden söz eden CHP'nin bizleri susturmaya çalışmasını anlamış değiliz." tepkisini gösterdi.

AK Parti Denizli İl Başkanı Avni Örki de CHP'nin, yasaklar üzerinden bir seçim propagandası yürüttüğünü söyledi. CHP'nin, bu itirazıyla basın özgürlüğüne tahammülsüzlüğü olduğunu ispatladığını savunan Örki, "Gizli tanık Efe'nin ifadelerini daha önce de okumuştum. CHP, yalanlar üzerine kurulmuş bir siyaset anlayışı geliştirerek yasaklar üzerine bir seçim propagandası yürümektedir." şeklinde konuştu.

CHP, daha önce de Denizli Merkez Üçgen Meydanı yanındaki bir binada, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının bulunduğu "Desteğiniz Gücümüz, Dualarınız Işığımız Olacak" yazılı afişe de dinî ibare bulundurduğu gerekçesiyle itiraz etmiş, afiş de Merkez İlçe Seçim Kurulu kararıyla kaldırılmıştı.

Resul Cengiz / Zaman

HABERE YORUM KAT