CHP Anayasa Mahkemesi'ne Başvurdu

19.02.2014 13:51
CHP Anayasa Mahkemesi'ne Başvurdu
CHP, HSYK yasasının “yok hükmünde” sayılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk “Anayasa Mahkemesi’nin tarihi görevi yargıyı Tayyip Bey’in elinden kurtarmak olacaktır” dedi.

CHP'nin başvuru dilekçesini Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk Anayasa Mahkemesi'ne teslim etti. Öztürk Hakimler ve Sacılar Yüksek Kurulu yasasının Anayasa'ya açıkça aykırı olduğunu ve yok hükmünde sayılması gerektiğini  savundu.

“Yürütmenin yetki gaspı söz konusudur. Dava konusu yaptığımız olayda tipik ve ağır bir yetki gaspıdır. Bunun yaptırımı yokluk olmalıdır.Öncelikle yok hükmünde olmasını talep ediyoruz.” 

Yasayla HSYK’da çalışan personelin görevine son verileceğini belirten Öztürk “İdari bir işlem hakkında yasal düzenleme yapmanın da mümkün olmadığını“ söyledi.

'AYM’yi tarihi görev bekliyor' 

Ali Rıza Öztürk HSYK Yasası’nın ayrıca Anayasa’nın hakimlik teminatını içeren 159’uncu maddesine de aykırı olduğunu söyledi:

“Bu yasa Başbakan’ın yargıya tecavüzünü kolaylaştıran bir yasadır. 17 Aralık’ı örtbas etmek için yargıya müdahaledir. Anayasa Mahkemesi’nin tarihi görevi yargıyı Tayyip Bey’in elinden kurtarıp, almaktır.” 

Kanun No’su ile yapılan başvuru

CHP, HSYK Yasası için erken başvuru yaptı, Cumhurbaşkanı Gül’ün onayını ve yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasını beklemedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında HSYK Yasası “sıra numarası” alır almaz Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıklamıştı. HSYK Yasası Salı günü 6524 kanun numarasıyla Cumhurbaşkanı Gül’ün onayına gönderildi.

Anamuhalefet partisi sıfatıyla yasaları Anayasa Mahkemesi’ne götürme hakkına sahip olan CHP ilk kez Cumhurbaşkanı’nın onayını beklemeden Anayasa Mahkemesi’ne gitti.

Kaynak: Al Jazeera

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim