1. HABERLER

  2. HABER

  3. Chomsky, Notthingam Üniversitesi'ni Kınadı
Chomsky, Notthingam Üniversitesini Kınadı

Chomsky, Notthingam Üniversitesi'ni Kınadı

El-Kaide belgesini indirdikleri için iki öğrencinin tutuklanması sonrası üniversiteyi eleştiren Dr. Thornton’un görevden alınmasına tepkiler büyüyor.

11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:52A+A-

İçlerinde ünlü ABD'li düşünür Noam Chomsky'nin de bulunduğu 70 akademisyen, Notthingam Üniversitesi okutmanı Dr. Rod Thornton'un "görevine derhal iade edilmesi" çağrısında bulundu.

BBC'nin haberine gore, Dr. Thornton, 2008'de terör şubesince tutuklanan öğrenciye üniversitenin tutumunu eleştiren bir makale yazdığı için görevinden alındığını öne sürüyor.

Dünyanın çeşitli üniversitelerinden doktorlar ve profesörler, konuyla ilgili "derin endişelerini" ifade ettiler.

Notthingam Üniversitesi ise Dr. Thornton'un makalesinin iftira olduğunu söyledi.

2008 Mayıs'ında terörle-mücadele polisleri, öğrencilerden Rıdvan Sabır ve üniversitenin Modern Diller Bölümü dekanı olan Hicham Yezza'yı, tutuklamış ve sorgulamıştı. 

Sabır, doktora tezinin araştırmasının bir parçası olarak El-Kaide'nin kitabını indirmiş ve siyasi bir derginin editörü olduğu için tez önerisinin kaleme alınması için Yezza'nın yardımını istemişti.

Altı gün sonra her ikisi de suçlama olmadan salıverilmişlerdi. 

"İSLAMOFOBİ DALGASI"

İngiliz Uluslararası Araştırmalar Birliği (BISA) için hazırladığı makalesinde terörle-mücadele uzmanı Thornton, üniversitenin bu kişilerden "özür dilemeyi reddettiğini" ve üniversitenin bu kişileri "itibarsızlaştırmaya çalışan güvenlik önlemleri" almaya başlamakla suçladı.

Makalesinde, "Yalan üstüne yalan yığılması, İçişleri Bakanlığı'nın abuk sabuk bir halde olayı 'önemli İslamcı bir plan' olarak savunmasına kadar vardı" diye yazdı.

Aynı zamanda konu edilen El-Kaide belgesinin, Notthingam Üniversitesi'nin kütüphanesinde bulunduğunu söyledi.

Üniversite, akademisyenin açığa alınmasıyla ilgili bilgi vermeye yanaşmadı.

Üniversite sözcüsü, "Akademik özgürlüğün üniversitenin temel taşı olduğunu ve yönetmelikle teminat altına alındığını" söyledi. Sözcü şöyle devam etti: "Bu özgürlük, sorgulama, eleştirme, yaygın olmayan görüş ve düşünceleri açıklama özgürlüğüdür. Bu özgürlük, meslektaşları itibarsızlaştırma ve onların adil, mantıklı, dürüst bireyler olarak ünlerini yok etme değildir."

Üniversite, çalışanların meşru şekilde polise haber verdiğini zira "böylesi bir dokümana akademik olarak ihtiyacı olmayan" bir idarecinin bilgisayarında bulunduğunu söyledi. Aynı zamanda tüm süreç boyunca, "etik, şeffaf ve adil bir şekilde" davrandığını söyledi.

AKADEMİSYENLERDEN TEPKİ

The Guardian'da yayınlanan bir mektupta, içlerinde filozof ve dil bilimci Chomsky'nin de yer aldığı akademisyenler, ilk tutuklamaların "büyüyen İslamofobi dalgasının bir işareti" olarak algılandığını söylediler.

Mektupta şunları ifade ettiler: "Öne sürdüğü iddialar ciddi ve kapsamlı bir araştırma gerektirmektedir. Bunlar yok sayılamaz. Derhal Dr. Rod Thornton'un Notthingam Üniversitesi'ndeki görevine, araştırmasında öne sürdüğü iddiaları araştırması için iade edilmesini istiyoruz. Aynı zamanda konuyla ilgili üniversitenin tutumunun da incelenmesini talep ediyoruz"

HABERE YORUM KAT