Cezayir Uçağı Düştü

24.07.2014 17:49
Cezayir Uçağı Düştü
Burkina Faso'dan Cezayir'e giderken kaybolan Cezayir Havayolları uçağının çöle düştüğü ortaya çıktı. Uçaktaki 116 kişiden 51'inin Fransız vatandaşı olduğu açıklandı.

Cezayir Havacılık İdaresi, radardan kaybolan ve telsiz iritbatı kesilen yolcu uçağının çöle düştüğünü bildirdi. Uçağın neden ve tam olarak nerede düştüğüne dair bir açıklama henüz yok.

Uçakta 51 Fransız, 20 Lübnanlı 26 Burkina Fasolu ve 7 Cezayirli yolcu vardı. Toplam 110 yolcuyla beraber altı da mürettebat uçaktaydı.

Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'dan TSİ 03.17'de kalkan Cezayir Havayolları'na ait uçağın TSİ 07.17'de Cezayir şehrine inmesi gerekiyordu. 

Cezayirli bir yetkili, uçaktan en son komşu ülke Mali hava sahasındayken haber alındığını söyledi. 

Yetkili, "Uçağın pilotu Cezayir hava sahasına yaklaştığı sırada, kum fırtınasının neden olduğu düşük görüş mesafesi ve Cezayir-Bamako güzergahındaki yoğunluktan kaçınmak için rota değiştirme izni istedi. İznin verilmesinden kısa bir süre sonra da irtibat kesildi" diye konuştu.

Fransız jetleri arıyordu

Batı Afrika'daki bir askeri üsten havalanan Fransa'ya ait iki savaş uçağı, kayıp uçağı arıyordu.

Uçaktan en son haber alınan bölge çölden oluşuyor ve oldukça ıssız. 

Cezayir Havayolları'dan bir yetkili, uçaktakilerin çoğunun Avrupa, Ortadoğu veya Kanada'ya gidecek transit yolcular olduğunu belirtti. 

2003 yılında Cezayir Havayolları ait bir uçak ülkenin Tamanrasset kenti yakınlarında düşmüş; 103 kişi ölmüş, bir kişi kurtulmuştu.

Reuters

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim