1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Cezaevindeki Sanığın Bile Evini Bastılar
Cezaevindeki Sanığın Bile Evini Bastılar

Cezaevindeki Sanığın Bile Evini Bastılar

Güvenlik güçleri tarafından Hizbullah operasyonu çerçevesinde gerçekleştirilen baskınlarda, şu anda hapishanede olan Ömer Saruhan’ın eşinin ve kızının oturduğu eve de baskın yapıldığı ortaya çıktı.

19 Şubat 2011 Cumartesi 02:19A+A-

Remziye Saruhan, polislerin eve kapıyı kırarak girdiğini, kızı Büşra'ya ve kendisine silah doğrultulduğunu söyledi

Emniyet güçleri tarafından Hizbullah operasyonu çerçevesinde basın kuruluşları ve derneklere yönelik gerçekleştirilen baskınlarda ilginç bir olay ortaya çıktı. Hizbullah ana davası sanığı Ömer Saruhan'ın, Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 9 yıldır bulunmasına rağmen geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen baskınlar sırasında eşi ve bir çocuğunun Diyarbakır Çınar ilçesindeki evine de baskın yapıldığı ortaya çıktı.

SABAH VAKTİ EVİMİZİ BASTILAR

Ömer Saruhan'ın eşi Remziye Saruhan, emniyet güçlerinin evlerine yaptığı baskını Akit'e anlattı. Sabah namazı vakti helikopter ve panzer sesleri ile uyandığını söyleyen Saruhan, uyandıktan sonra salona geçtiğini ve o sırada evin kapısının camlarıyla beraber kırılarak, üzerine düştüğünü belirtti. Maskeli ve otomatik silahlarla tam teçhizatlı olan 30'a yakın polisin kapıyı kırarak, ayakkabılarıyla beraber eve girdiğini kaydeden Remziye Saruhan, polislerin 10 yaşındaki kızı Büşra ile kendisine silahlarını doğrulttuklarını belirtti.

10 YAŞINDAKİ KIZIMIN BAŞINA SİLAH DAYADILAR

Polislerin kızının başına silah dayadığını ve kızının korkudan çığlık atarak, kapının arkasına saklandığını vurgulayan Saruhan, polislerin kendisine de hakaret ettiğini ve kötü muamelede bulunduğunu söyledi. Saruhan, polislerin kendisine evde, tahliye edilen Hizbullah sanıklarını aradıklarını söylediklerini kaydetti. 3-4 saat boyunca evde arama yaptıklarını ifade eden Remziye Saruhan, polisin arama sonunda hiçbir şey bulamadığını belirtti.

KIZIMLA BERABER PSİKOLOJİMİZ BOZULDU

Yaşanan baskının ardından kendisinin ve kızının psikolojisinin bozulduğunu vurgulayan Saruhan, "Kızım şu anda evde kapı çalınsa korkuyor. Evde yanımdan ayrılmıyor. Bir odadan diğerine tek başına gidemiyor. Geceleri ise salona dahi çıkamıyor. Doktora götürdüm, kızımın psikologa gitmesi gerektiğini söyledi" dedi. Saruhan, eşinin hapishanede olduğunu, diğer çocuğunun ise başka bir şehirde eğitim gördüğünü ifade etti. Remziye Saruhan, evde kızı Büşra ile beraber yaşadıklarını belirtti.

ÖMER SARUHAN: KIZIMIN VE EŞİMİN UĞRADIĞI BU ZULMÜ KİMLER YAPANLARIN YÜZÜNE ÇARPACAK

Ömer Saruhan, Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nden Akit'e gönderdiği mektupta, eşinin ve bir kızının yaşadığı evlerine emniyet güçleri tarafından kapı kırılarak girilmesine tepki gösterdi. Bu korkunç ve tüyler ürpertici baskının işgal altındaki bir ülkede değil, Diyarbakır'da yaşandığını ifade eden Saruhan; "Kendinizi benim yerime koyun. Sizin eşinize ve çocuğunuza bunlar yapılsaydı siz ne yapardınız? Azılı katillere bile yapılamayan bu muameleye maruz kalan masum insanların hakkını kim veya kimler savunacak? Psikolojik travma geçiren kızımın ve eşimin uğradığı bu zulmü kim veya kimler yapanların yüzüne çarpacak?" diye sordu.

HÜSEYİN ŞENOCAK / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

5 Yorum