1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ceza Verdi Şimdi CHP’den Bankacı Oldu
Ceza Verdi Şimdi CHP’den Bankacı Oldu

Ceza Verdi Şimdi CHP’den Bankacı Oldu

Ergenekon sanığı Haberal’ı CHP’ye kabul eden ve milletvekili adayı göstermeye hazırlanan Kılıçdaroğlu, Haberal’ı tahliye etmeyen 9 hakime ceza veren Yargıtay 4. Hukuk Başkanı’nı İş Bankası yönetimine atadı.

02 Nisan 2011 Cumartesi 03:24A+A-

Ergenekon tutuklu sanığı Mehmet Haberal'ı 12 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı yapmaya hazırlanan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Haberal'ı tahliye etmeyen hakimleri "tazminat cezası"na çarptıran Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Kıcaoğlu'nu da İş Bankası yönetimine atadı. Kılıçdaroğlu, ayrıca İş Bankası yönetiminde bulunan CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a yakın dört ismi de görevden aldı.

Atatürk'ün İş Bankası'ndaki yüzde 18'lik hissesinin sahibi konumundaki CHP, Türkiye İş Bankası'nda ilginç bir operasyona imza attı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP kontenjanından banka yönetiminde bulunan 4 üyeyi görevden aldı. Görevden alınan üyeler Adnan Keskin, İsmet Atalay, Tuncay Ercenk ve Ali Sözen CHP içinde Deniz Baykal'a yakın isimler olarak biliniyordu.

Yargıtay 4. Hukuk'tan emekli

Kılıçdaroğlu, CHP kontenjanından görevden alınan dört üyenin yerine yeni isimler atadı. Bu isimler arasında yer alan bir isim dikkat çekti. CHP kontenjanından İş Bankası yönetimine atanan Mustafa Kıcalıoğlu, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanlığı görevinden kısa bir süre önce emekli oldu. Kıcalıoğlu'nun başkanlığındaki 4. Hukuk Dairesi, İstanbul Adliyesi'nde görevli 9 özel yetkili hakimi Haberal'a tazminat ödemeye mahkum ettiği kararla gündeme gelmişti.

'Niye tahliye etmediniz' cezası

Haberal'ın avukatlarının verdiği fotokopi belgeler üzerinden yaptığı incelemede 9 hakimi "Haberal'ı sağlık sorunları nedeniyle neden tahliye etmediniz" gerekçesiyle Haberal'a bin 500'er lira tazminat ödemeye mahkum etmişti. Ancak 4. Hukuk Dairesi'nin dosyanın aslını ve Haberal'la ilgili sağlık raporlarını görmediği ortaya çıkmıştı. Bu skandal üzerine 4. Hukuk, İstanbul'dan Haberal dosyasının aslını istemişti. Hakimlerin itirazı üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na gitmiş, Genel Kurul da cezayı onaylamış ancak ceza miktarını belirlemeyi sonraya bırakmıştı. Hakimlere tazminat cezası, kamuoyunda büyük tartışma yaratmış, mevzuatta yapılan değişiklikle, hakimlere tazminat davası açılmasının önüne geçilmişti.

O karar ile 'hakimleri de alın' demişti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon soruşturmasını başlatan İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ün dosyadan alınmasını yeterli bulmamış ve Ergenekon'la ilgili davalara bakan hakimlerin de tarafsızlıklarını yitirdikleri için görevden alınmasını istemişti. Kılıçdaroğlu, 'hakimler tarafsızlığını yitirdi' iddiasına, İş Bankası yönetimine atadığı Mustafa Kıcalıoğlu'nun başkanlığı döneminde 4. Hukuk Dairesi'nin verdiği kararı delil göstermişti.

Hakimlere 'ahlaksız' suçlaması

Ergenekon tutuklu sanığı Mehmet Haberal'ı tahliye etmedikleri için Yargıtay tarafından tazminat ödemeye mahkum edilen ve Ergenekon davalarına bakan hakimlerin de değiştirilmesi gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, hakimleri ahlaksızlık ve etiksiz olmakla suçlamıştı. Kılıçdaroğlu "İnsanda ahlak varsa etik değerleri varsa bu yargıçların istifa etmesi lazım" demişti.

Hüseyin ÖZAY / STAR

HABERE YORUM KAT