1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cevzet Soysal Soruşturmasında Polisler Serbest
Cevzet Soysal Soruşturmasında Polisler Serbest

Cevzet Soysal Soruşturmasında Polisler Serbest

Cevzet Soysal'ın, 1998'de Batman'da kaçırılması ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilere savcı tutuklama talep etmedi. Çoğu polis 16 şüpheli serbest bırakıldı. Sadece 8'i için adli kontrol talebi istendi.

A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışanı Cevzet Soysal'ın, 1998'de Batman'da kaçırılması ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında polislerin de bulunduğu 16 şüpheli serbest bırakıldı.

Aralarında Batman Emniyet’inde görevli eski Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, dönemin Batman Terörle Mücadele Şube Müdürü olarak görev yapan Ahmet Akbal, TEM Şube'de Başkomiser olarak görev yapan Fatih Karataş’ın da bulunduğu 16 kişinin sorguları yapıldı. Savcılık sorgusunun ardından 16 şüpheli de serbest bırakıldı. Ancak sekiz şüpheli adli kontrol talebi uygulanması amacıyla nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edildi. Adli kontrol uygulanan şüpheliler işlemlerinin bitmesinin ardından serbest bırakılacak.

Üç Kişi Aranıyor

Operasyonda hakkında gözaltı kararı çıkartılan 19 kişiden 3’ü ise aranıyor. Bu kişilerden biri de soruşturma dosyasında bir numaralı şüpheli Fethullah Gülen. Gülen'in yanı sıra Süleyman Uysal ve Bahattin Karataş da aranan şüpheliler arasında. Soruşturma dosyasına göre, bu iki isimde Gülen yapılanmasının emniyetten sorumlu imamı olarak yer alıyor.

Soysal'ın, 1998'de polis tarafından kaçırılarak öldürüldüğü iddia  edildi. Bu iddia o dönem Batman Emniyeti’nde görev yapan bir polis memuru oldu. Bu polis memuru tanık olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade verdi. İfadesinde Fethullah Gülen'in talimatıyla Soysal'ın polisler tarafından kaçırılarak öldürüldüğünü iddia etti.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT