1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çevik Bir’den Açlıktan Ölsün Talimatı
Çevik Bir’den Açlıktan Ölsün Talimatı

Çevik Bir’den Açlıktan Ölsün Talimatı

28 Şubat döneminin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Org. Çevik Bir, namaz kıldığı ve eşi örtülü olduğu için ordudan atılan Tabip Kıdemli Yüzbaşı Hasan Irmak’ın, sivil hayatta çalışmasını da engellemiş.

A+A-

 

Akit Gazetesine, 28 Şubat darbecilerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ihraç ettiği dindar askerleri, sivil hayatta da rahat bırakmadığı, çalıştığı kurumlardan da atılmalarını sağladıklarına yönelik belgelere ulaştı. 28 Şubat post-modern darbenin baş aktörlerinden dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararlarıyla ile ihraç edilen dindar personelin çalıştığı üniversiteden de atılmasını sağlamış.

Tabip Kıdemli Yüzbaşı Hasan Irmak’ın TSK’dan ihraç edilmesinin ardından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladığı, Çevik Bir’in YÖK’e şikayette bulunduğu, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün eksik evrakı bahane ederek Hasan Irmak’ı üniversiteden ihraç ettiği belirlendi. Söz konusu yazışmalar, 28 Şubat’ta 28 Şubat darbecilerinin ve YÖK’ün işbirliği içerisinde olduğun açıkça gösteriyor.

Ordudan Attılar, Hayatını Zindana Çevirdiler

TSK’da doktor olarak çalışan Tabip Kıdemli Yüzbaşı Hasan Irmak, 28 Şubat sürecinde namaz kıldığı, eşi başörtülü olduğu bahanesiyle TSK’dan ihraç edildi.

Hasan Irmak, daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. Çevik Bir, Hasan Irmak’ın peşini bırakmadı ve sivil hayatta da hayatını zindana çevirdi.

Çevik Bir, 15 Mayıs 1998 tarihinde Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK), Hasan Irmak hakkında yazı gönderdi. Söz konusu yazıda; “İrticai faaliyetlerinden dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ilişiği kesilen Hasan Irmak’ın Van 100’üncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Yrd. Doçent olarak görev yaptığı tespit edilmiştir. Söz konusu personelin Başkanlığınıza bağlı kurum/kuruluşlarda çalıştırılmasının önlenmesi ve neticeden bilgi verilmesi makamlarının tensiplerine maruzdur” deniliyor.

Dilekçenin ardından ordu ile işbirliği içerisinde olan ve yine darbenin aktörlerinden YÖK Başkanı Kemal Gürüz devreye girerek Irmak hakkında inceleme başlattı.

Genelkurmay İstedi, YÖK Eksik Evrakı Bahane Ederek İşten Attı

İnceleme sonucu Genelkurmay’ın sicilini baz alan ve dindarlığını irtica faaliyetleri olarak değerlendiren YÖK, eksik evrak bahanesiyle Irmak’ın hayatını sürdürmek için çalıştığı işinden de kovdu.

Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen YÖK Başkanı Kemal Gürüz imzalı netice dilekçesinde ise, “Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişiği kesilen ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalında görev yaptığı ilgi yazınızla bildirilen Yrd. Doç. Dr. Hasan Irmak’ın Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü’nün incelemesi sonucu eksik evrak beyanında bulunduğu tespit edilmiş ve görev ile ilişiğinin kesildiği kurulumuza bildirilmiştir” denildi.

Irmak, 28 Şubat postmodern darbesinin aktörlerinden Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ve YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün yanı sıra dönemin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Andiç işbirliği ile gözleri dönmüş bir şekilde takip edilerek işinden oldu.

acliktan_olsun_talimati_h5868.jpg

ŞUAYİP ALABAY / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum