1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çevik Bir, Gözaltındayken Namaz Kıldı İddiası
Çevik Bir, Gözaltındayken Namaz Kıldı İddiası

Çevik Bir, Gözaltındayken Namaz Kıldı İddiası

Çevik Bir’in 3 gün gözaltında tutulduğu Ankara Emniyet Müdürlüğünde seccade isteyip 5 vakit namaz kıldığı iddia edildi.

A+A-

Çevik Bir'in 28 Şubat döneminde irticai faaliyetlerden sayılan ve ordudan ihraç nedeni olan namaz kıldığı iddiası hayli dikkat çekici. Bu iddia Star gazetesinde yer aldı.

DİĞER KOMUTANLAR DA EŞLİK ETTİ

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in gözaltındayken 5 vakit namaz kıldığı ifade edildi. Star gazetesinde Cevher Güven imzasıyla çıkan haberde, Çevik Bir ile birlikte namaz kılan emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, Hüsnü Dağ ve Salih Eryiğit’in ise seccade bulunamayınca gazete kağıtlarının üzerinde namaz kılmak zorunda kaldıkları belirtiliyor.

NAMAZLARDAN SONRA UZUN UZUN DUA EDİYOR

İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra uçakla Ankara getirilen Çevik Bir, habere göre yatsı ezanı okunduktan sonra namaz kılacağını söyleyerek görevlilerden seccade istedi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde seccade bulanamaması üzerine amirlerin talimatıyla müdüriyet kampusunda bulunan mescitten seccade getirilerek Çevik Bir’e verildi. Çevik Bir’in gözaltında tutulduğu üç gün boyunca abdest alıp 5 vakit namaz kıldığı ve namazlardan sonru uzun uzun dua ettiği öğrenildi.

DİĞER ÜÇ KİŞİ GAZETE KAĞITLARI ÜZERİNDE KILDI

Çevik Bir dışında gözaltına alınan şüphelilerden üç kişinin daha görevlilerden seccade istediği bildirildi. Abdullah Kılıçarslan, Salih Eryiğit ve Hüsnü Dağ’ın mescitte yalnızca bir tane seccade bulunması nedeniyle bu istekleri yerine getirilemedi. Bu üç kişinin ise gazete kağıtları üzerlerinde namazlarını kıldıkları öğrenildi.

GÖZALTINDA VIP UYGULAMASI

Öte yandan emekli paşaların gözaltına tutuldukları süre boyunca VIP uygulamaya tabi tutuldukları ortaya çıktı. Emekli paşalar, Abdullah Kılıçarslan, İdris Koralp ve Ünal Akbulut’un ayrı ayrı şube müdür ve müdür yardımcılarının odalarında tutuldukları öğrenildi. Gözaltında diğer şüphelilerden bir gün fazla kalan Orgeneral Çevik Bir’in ise şubedeki en rütbeli kişi olan emniyet müdür yardımcısının odasında tutulduğu bildirildi. Albay ve daha alt rütbedeki şüpheliler ise nezarethanede tutulmuştu.

***

 

HABERE YALANLAMA

Çevik Bir namaz kılmadı, öyle bir talebi de olmadı

Darbe soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Çevik Bir’in Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulduğu sırada beş vakit namaz kıldığı yönündeki iddialar yalanlandı. Ankara Emniyeti, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Çevik Bir’in namaz kıldığı ve müdürlerin özel odasında ağırlandığı hususunda yapılan haber tamamen asılsızdır. Gözaltına bulunan ve ibadet etmek isteyen şüphelilere bugüne kadar herhangi engellemede bulunmadık. Ancak Çevik Bir, habere konu olduğu gibi 3.5 gün boyunca beş vakit namaz kılmadı ve böyle bir talebi de olmadı.” Diğer şüpheliler Hüsnü Dağ, Salih Eryiğit ve Abdullah Kılıçarslan’ın da namaz kıldıkları iddiasını yalanlayan Emniyet’in açıklamasında, “Bu isimlerden bir tanesinin namaz kıldığı doğrudur” denildi.

 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum