‘Çevik Bir Emretti, Kemal Gürüz Yaptı’

07.06.2011 15:38
‘Çevik Bir Emretti, Kemal Gürüz Yaptı’
Başbakan Yardımcısı Arınç, 28 Şubat sürecinde imam hatip lisesi mezunları için uygulamaya konulan "katsayı farkı"yla ilgili bu açıklamayı yaptı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da imam hatip lisesi mezunları ve mensuplarıyla biraraya geldi. Arınç, imam hatip liselilerinin yaşadığı sıkıntılardan söz etti.

Türkiye'nin tek partiden bu yana geleneksel korkuları olduğunu vurgulayan Arınç, "Bu okulların sayısının artması, buralardan mezun olanların üniversitelere girmesi, kaymakam olması, vali olması birilerini korkuttu. Çok yanlış ama bunları da yaşadık. Gün geldi, hukuk dışına çıkıldı, zulmedildi, haksızlık yapıldı" şeklinde konuştu.

"Telefonla Balans Ayarı"

Arınç, 28 Şubat döneminde yaşandığını açıkladığı bir görüşmeyi de "Telefonla balans ayarı" sözleriyle niteledi.

Arınç o gün yaşananları şu sözlerle anlattı:

"Bu liseleri tehlike gören zihniyet başka birşey yapmak istiyor. YÖK'e söylüyor, YÖK önce 'olmaz' diyor. Sonra telefon açılıyor. Çevik Bir tarafından ismini de veriyorum, kime YÖK Başkanı Kemal Gürüz'e. Diyor ki, 'Bana bak, zaman yok, kanun manun bekleme, derhal İmam Hatip Lisesi mezunları için hatta meslek lisesi mezunları için katsayı farkı koy. Bunlar üniversiteye girmeyecek.' Tanklar yürümüş, balans ayarı yapılmış onlara göre."

Arınç; Danıştay'ın o dönemde yapılan başvurulara karşı "Bu konu bizi değil YÖK'ü ilgilendirir" şeklinde cevap verirken daha sonra YÖK'ün aldığı kararları iptal ederek kendisiyle çeliştiğini söyledi.

Bülent Arınç, sabır gösterip gözyaşlarını içine akıtan bu camiaya şimdilerde büyük bir teveccühün olduğunu da sözlerine ekledi.

TRT

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim