1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çetin Doğan İşkencelere Göz Yumdu
Çetin Doğan İşkencelere Göz Yumdu

Çetin Doğan İşkencelere Göz Yumdu

Çetin Doğan’ın ‘hukuksuzluk’ iddiasına emekli Binbaşı Soysever, Ziverbey işkenceleriyle cevap verdi.

20 Şubat 2011 Pazar 11:58A+A-

Balyoz Darbe Planı davası sanığı Çetin Doğan'ın kendilerine sahip çıkalmasını isteyen açıklamasına, 12 Mart'ta yapılanlara karşı çıktığı için sürgüne gönderilen emekli Binbaşı Erol Soysever'den tepki geldi. 'Ziverbey işkencelerinden' sorumlu tutulan dönemin Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Faik Türün'ün kurmay yüzbaşısı Doğan'ın o dönem işkencecilerinin haksız ve hukuksuz tutumuna karşı çıkma cesareti göstermediğini söyleyen Soysever, "O gün işkenceyi savunanlar bugün kendilerine sahip çıkılmasını istiyor. Bu büyük bir tezat" dedi.

HAKSIZLIKLARA KARŞIYIM

Çetin Doğan'ın 12 Mart döneminde Selimiye 1. Ordu'da İstanbul Sıkıyönetim Komutanı olan Faik Türün'ün Kurmay Yüzbaşısı olduğunu anlatan Erol Soysever, aynı dönemde kendisinin Ankara'da jandarma üsteğmen olarak görev yaptığını söyledi. 12 Mart'ta ODTÜ'ye neden polis sokuldu diye komutanıyla tartıştığı için Diyarbakır'a, 12 Eylül'de de haksızlıklara karşı çıktığı için Urfa'ya sürgüne gönderildiğini anlatan Soysever, Çetin Doğan'ın o dönemde sessiz kaldığını ifade etti.

HUKUKSUZLUĞA KARŞI SUSTU

Erol Soysever "Çetin Doğan, 2003'te Türün'ün cenaze töreninde onun çok insancıl bir kişiliğe sahip olduğunu, Ziverbey'de ve bölgesinde yapılan işkencelerden haberi olmadığını söyledi. Sayın General iyi bilir ki, birliğin başarısı da başarısızlığı da komutanına aittir" dedi. "Çetin Doğan, bir kurmay subay olarak haksız ve hukuksuzluğa karşı çıkma cesareti gösterebilmiş mi" diye soran Soysever "Şimdi hukuktan, demokrasiden bahsediyor. Eşleri yürüyor, 'susma sustukça sıra sana gelecek' deniyor. Zaten sustukları için sıra onlara geldi" dedi.

TEMİZÖZ'DE KAYMAKAM DA SUSTURULDU

Eski Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz'ün yargılandığı faili meçhuller davasına tanık olarak çağrılan ve olaylar hakkında bilgisi olmadığını söyleyen dönemin Cizre Kaymakamı Osman Bulgurlu'nun isimsiz mektupla tehdit edildiği ortaya çıktı. 29 maddelik mektupta, "Cizre'yi huzura kavuşturan ismin Temizöz olduğu ve beyaz Torosla ilgili de İlçe jandarma komutanlığının sivil aracının olmadığını" söylemesi istendi.

STAR

HABERE YORUM KAT