1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Cerablus'ta Ders Zili Çaldı
Cerablus'ta Ders Zili Çaldı

Cerablus'ta Ders Zili Çaldı

Hayatın normalleştiği Cerablus'ta, ders zili Türkiye'nin desteğiyle yeniden çaldı.

A+A-

IŞİD'in kontrolünde bulunduğu süre boyunca okulların kapalı kaldığı, eğitim yuvalarının tahrip edildiği Cerablus'ta, Türkiye'nin yardımlarıyla hayat hızla normale dönüyor. Kentin en eski okulu olan, Şehit Sandık Handavi Okulu, Keçiören Belediyesince onarıldıktan sonra öğrencilerle buluştu.

Sivil kıyafetlerle okula gelen öğrencilere beyaz tişört ve gri pantolonlar giydirildi, ayakkabıları yenilendi. Kırtasiye yardımında da bulunulan öğrenciler, çalınan zille sınıflarına koştu. Öğretmenleriyle tanışan öğrenciler, teneffüs aralarında kendilerine verilen toplarla futbol ve basketbol oynadı.

Mülteci öğretmenin sevinci

Okulda öğretmen olarak göreve başlayan Aliye Hamden, daha önce Cerablus'un batısındaki bir köy okulunda öğretmenlik yaptığını, bölgenin IŞİD'ın eline geçmesiyle Türkiye'ye sığındığını söyledi.

Cerablus'un temizlenmesinin ardından Gaziantep'ten gerekli başvuruları yapıp yeniden memleketi Cerablus'a döndüğünü anlatan Hamden, "Bu bölge çok acılar çekti. Okullara zarar verildi, insanlara eziyet edildi, mallarımız yağmalandı, vatanımızdan ettiler ama şükürler olsun Türkiye'deki kardeşlerimiz bize her zaman olduğu gibi yardım eli uzattı." diye konuştu.

Yeniden okula kavuşmanın sevincini kelimelerle anlatamayacağını dile getiren Hamden, kendilerine bu imkanları sunanlara teşekkür etti.

Öğrencilerin bir süre eğitimden uzak kaldığını, ancak kısa zamanda açığı kapatmayı hedeflediklerini belirten Hamden, "Bugünü çocuklarla tanışmaya ve kaynaşmaya ayıracağız. İnşallah yarından itibaren derslere başlayacağız." dedi.

Öğrencilerden Ceyvin Cuma da okulu çok özlediğini ve okulun yeni halini görünce çok şaşırdığını dile getirdi. "Okulu böyle düşünemezdim." diyen Cuma, Türkiye halkına teşekkür etti.

Okulun tadilatını gerçekleştiren Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Tekin Başer de eski bir eğitimci olduğunu ifade ederek, "Tüm yogunluğumuz bugün bitti çünkü çocukların yüzündeki mutluluğu görmek paha biçilmezdi." şeklinde konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT