1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Cerablus'a Geri Dönüşler Başladı
Cerablus'a Geri Dönüşler Başladı

Cerablus'a Geri Dönüşler Başladı

“Fırat Kalkanı” isimli harekâtın 15'inci gününde Gaziantep'in Karkamış ilçesinde bulunan yaklaşık 250 Suriyeli, sınır kapısından geçerek ülkelerine döndü.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Gaziantep'in Karkamış ilçesindeki 250 kişilik Suriyeli grup, IŞİD militanlarının “Fırat Kalkanı” isimli harekât kapsamında Cerablus’tan kovulmasının ardından memleketlerine geri döndü.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri’nce Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesindeki tehditlere karşı yürütülen harekâtın 15'inci günü geride kaldı.

Savaştan kaçarak Türkiye'ye iltica eden bir grup Suriyeli, ülkelerine geri dönmek için Gaziantep Valiliği’ne müracaat etti. Alınan izinlerin ardından aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 250 kişi, Karkamış Gümrük Kapısı'na geldi.

cerablus_geri_donus.jpg

Yanlarındaki eşya ve bavullarıyla gelen gruptakiler, Karkamış Spor Salonu'nda kayıt işlemlerinin ardından güvenlik kontrolünden geçirilip Cerablus'a gönderildi.

“Anamızı, Babamızı Özledik”

Yaklaşık 1 yıl sonra ülkesine dönmenin heyecanını yaşayan Hüseyin Rüstem, “Yaşadığımız yer teröristlerden temizlendi, onun için geri dönüyoruz. Anamızı, babamızı özledik. Ailem orada, ben burada tek başımaydım. ‘Savaş kalmadı.’ diyorlar, o nedenle gidiyorum. Çobanbey köyündenim. Türkiye askeri, Cumhurbaşkanı Erdoğan sağ olsun. Bizi IŞİD'den kurtardılar.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT