1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Cerablus'a Dönenlerin Sayısı Bin 900'e Ulaştı
Cerablus'a Dönenlerin Sayısı Bin 900'e Ulaştı

Cerablus'a Dönenlerin Sayısı Bin 900'e Ulaştı

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye iltica eden ve “Fırat Kalkanı” isimli harekât kapsamında IŞİD’in kovulduğu Cerablus’a dönen Suriyelilerin sayısı bin 900 oldu.

A+A-

6 yıldan bu yana devam eden savaştan kaçarak Türkiye’ye iltica Suriyelilerin bir kısmı Kurban Bayramı’nın 3. gününde ülkelerine gitmek için Gaziantep Valiliği’ne başvurdu.

Alınan izinlerin ardından toplamda bin 900 kişi, Göç İdaresi İl Müdürlüğü’nce Karkamış Spor Salonu’nda kayıt işlemlerini yaptırdı.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Suriyeli aileler ülkelerine döndü. Yanlarına aldıkları eşya ve bavullarıyla Karkamış Gümrük Kapısı'na gelen Suriyeliler, güvenlik kontrolünden geçirilerek Cerablus'a gönderildi.

“Bugün 105 Kişi Cerablus’a Döndü”

Gaziantep Göç Müdürü Oktay Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Fırat Kalkanı” isimli harekât kapsamında Suriyelilerin ülkelerine döndüğünü söyledi.

Dönüşlerin hâlen sürdüğünü dile getiren Bahçeci, “Nöbetçi personelimizle birlikte talepleri yerine getiriyoruz. Cerablus'a geçmek isteyenler gelip gerekli işlemlerini yaptıktan sonra kendi topraklarına dönebiliyor. Geçişler bugün itibariyle 105 kişi oldu. 7 günde ise bin 900 kişiye ulaştı.” dedi.

HABERE YORUM KAT