1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Cerablus'a Dönen Suriyelilerin Sayısı 5 Bini Aştı
Cerablus'a Dönen Suriyelilerin Sayısı 5 Bini Aştı

Cerablus'a Dönen Suriyelilerin Sayısı 5 Bini Aştı

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerden, Fırat Kalkanı Harekatı sonrasında Cerablus'a dönenlerin sayısı 5 bin 176'ya ulaştı

A+A-

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusunca  temizlenen Cerablus'a dönüşler sürüyor.

Bu kapsamda ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin, Cerablus'a geçişleri de devam ediyor. Ülkelerine gitmek için Gaziantep Valiliğine başvuran Suriyeliler, alınan izinlerin ardından Göç İdaresi İl Müdürlüğünce Karkamış Spor Salonu'nda kayıt işlemlerini yaptırdı.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 100 kadar Suriyeli, yanlarına aldıkları eşya ve bavullarıyla Karkamış Gümrük Kapısı'nda güvenlik kontrolünden geçirilerek Cerablus'a gönderildi.

"Talepler devam ettikçe geçişleri sağlayacağız"

Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürü Oktay Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Cerablus'un güvenli bölge haline gelmesinin ardından Suriye'ye dönmek isteyenlerin taleplerini karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Geçiş izinlerinin başladığı günden itibaren ülkesine dönen Suriyeli sayısının dün akşam itibarıyla 5 bin 176'ya ulaştığını bildiren Bahçeci, "Geçişlerimiz bugün de sürüyor. Bugün de 100 kadar Suriyelinin daha ülkesine gitmesini öngörüyoruz. Talepler devam ettikçe de geçişleri sağlamaya devam edeceğiz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT