1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Cenevre’de Bir Kerry-Lavrov Toplantısı Daha
Cenevre’de Bir Kerry-Lavrov Toplantısı Daha

Cenevre’de Bir Kerry-Lavrov Toplantısı Daha

Suriye ile ilgili bir süredir müzakereler yürüten ABD ile Rusya dışişleri bakanları Kerry ile Lavrov, Cenevre’de yine bir araya geldi.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre’de bir kez daha bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada toplantının Suriye’de şiddeti azaltmaya, insanî yardımların ulaştırılmasına ve siyasî çözüm çabalarının yeniden başlatılmasına yoğunlaşacağı söylendi. ABD’li yetkililer, bu toplantıdan büyük bir sonuç alma ihtimalinin düşük olduğunu da belirtti.

Reuters’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir ABD’li yetkiliye göre, iki ülke arasında yürütülen görüşmeler ilerleme kaydediyor. Yetkili, “Üzerinde mutabık olunan birçok konu masadan kalkıyor. Ancak hâlâ üzerinde anlaşmaya varılamayan bazı önemli konular var.” dedi. Bu konuların son derece karışık teknik detaylar olduğunu söyleyen ABD’li yetkili, “Şu an bir nihai anlaşma eşiğinde olduğumuza garanti vermek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Yine Reuters’e konuşan bir başka ABD’li yetkili, Kerry’nin ilerleme kaydetmeye çalıştığını ancak sabrının sınırsız olmadığını söyledi. Yetkili, yakın bir zamanda anlaşmaya varılmadığı takdirde, ABD’nin bu müzakereleri sonsuza kadar sürdürmeyeceğini söyledi. Ancak Washington’un böyle bir durumda nasıl bir yol izleyeceğinden bahsetmedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, perşembe günü ulaştığı Cenevre’de, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile de bir toplantı gerçekleştirmişti.

En son,Çin’in Hangzhou kentinde bir araya gelen Lavrov ve Kerry, burada da aralarındaki anlaşmazlıkları giderememişlerdi. Ancak G-20 zirvesi kapsamında ikili görüşme gerçekleştiren Putin ile Obama, anlaşmaya varılıncaya kadar müzakerelerin devam etmesine karar vermişti.

Kaynak: Al Jazeera, Reuters

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT