1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Cenevre’de 12 Maddelik ‘Siyasi Çözümün İlkeleri’ Belgesi Hazırlanıyor
Cenevre’de 12 Maddelik ‘Siyasi Çözümün İlkeleri’ Belgesi Hazırlanıyor

Cenevre’de 12 Maddelik ‘Siyasi Çözümün İlkeleri’ Belgesi Hazırlanıyor

Cenevre’deki Suriye görüşmelerini yürüten Staffan de Mistura, görüşmelerin ilk turunu taraflar arasındaki ortak noktaları içeren bir belge ile sonlandıracak.

A+A-

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre görüşmelerinin ilk turunun sonuncu gününde hem rejim hem de Riyad muhaliflerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Bu görüşmelerin ardından De Mistura'nın hazırladığı bir belgeyi açıklaması bekleniyor. Belge Suriyeli taraflar arasındaki ortak noktaları içeriyor. Al Jazeera 12 maddeden oluşan ‘Siyasi çözümün ilkeleri’ belgesinin taslağına ulaştı.

Suriye’de çözümün siyasi yollarla sağlanması gerektiğini ifade eden bu belge BM’nin 2254 sayılı kararını siyasi geçiş sürecin temelini olarak kabul ediyor. Belge, gelecek Suriye’nin mezhepçi olmayan egemen ve toprak bütünlüğü korunmuş bir devlet olarak ön görüyor. Belge ayrıca, teröre ve intikam saldırılarına tolerans gösterilmemesi ile ilgili maddelere yer veriyor. Ulusal güçlü ve birlik bir orduyu kurmanın Suriyelilerin görevi olarak addedildiği belge, diasporadaki Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri dönüşünü sağlamakla ilgili de madde içeriyor.

De Mistura, bu belgeyi 09-10 Nisan’da başlaması beklenen Cenevre görüşmelerinin ikinci turu için bir ortak zemin oluşturması amacıyla hazırladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov Riyad muhaliflerini Moskova’ya davet etti.

De Mistura, Suriyeli tarafların arasında ortak noktaları bulmaya çalışacağını, başardığı takdirde o noktaları açıklayacağını belirtmişti.

Rejimi Cenevre’de temsil eden heyetin başkanı Beşşar Caferi, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Mistura’nın kendilerine bir belge ilettiğini ve o belgeyle Şam’a geri dönüp oradaki yetkililerle görüştükten sonra bir yanıt belirleyeceklerini ifade etmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler :

HABERE YORUM KAT