1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Cenevre-2 Konferansı Başladı
Cenevre-2 Konferansı Başladı

Cenevre-2 Konferansı Başladı

Cenevre-2 Konferansı, 39 ülkenin dışişleri bakanlarının bir araya gelmesiyle başladı.

A+A-

Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından ilk kez muhalifler ve rejim temsilcilerinin masaya oturmasını sağlayan konferansın açılışı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un konuşmasıyla yapıldı.

Konferansta, BM Güvenlik Konseyi üye ülkeleri, Esed rejiminin temsilcileri ve muhaliflerin ardından ilk konuşma sırasına sahip ülke Türkiye. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konferansta Türkiye’nin Cenevre-2 sürecine ilişkin görüşlerini ve beklentilerini aktaracak.    

Cenevre Gölü kıyısındaki Montrö Sarayı'nda başlayan ve cuma günü Cenevre’de devam edecek konferansta muhalifleri Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, rejimi ise Suriye Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanı Velid Muallim temsil ediyor.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan konuşmacı sırasına göre konferansta ilk olarak Esed rejimini temsilen Dışişleri Bakanı Muallim, ardından muhalifleri temsilen el-Carba konuşma yapacak. Suriyeli muhalifler konferansa el-Carba başkanlığında 29 kişilik bir heyetle katılıyor.  

Konferansa Türkiye’nin yanı sıra ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Almanya, Katar, Suudi Arabistan, Brezilya, Kanada, Norveç, Hindistan, Japonya, Endonezya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Vatikan, Yunanistan, Belçika, Danimarka, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, Güney Kore, Avustralya, Meksika, Mısır, Cezayir, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas katılıyor.

Konferansın katılımcıları arasında Arap Birliği, Avrupa Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı da bulunuyor.

Montrö'de konferansın bitiminin ardından bir gün ara verilmesi ve 24 Ocak'ta Suriyeli tarafların BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi başkanlığında Cenevre'de müzakerelere başlaması bekleniyor.

Lavrov: Suriye'nin iç diyalog süreci kolay olmayacak

Cenevre-2 Konferansı'nın açılışında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Bizim ortak görevimiz Suriye'de yaşanan trajik çatışmaya son vermek. Bu ülkede yaşananların bölgenin diğer ülkelerine sıçramasına izin veremeyiz" ifadelerini kullandı. 

"Suriye'nin iç diyalog süreci kolay olmayacak, hızlı olmayacak" ifadesini kullanan Lavrov, "Rusya, tüm taraflarla krizin çözümü adına ortak çalışmaya hazır. Sözde birçok güç Cenevre-2'yi destekledi ama işe gelince konferansın başarısını istemiyorlar" diye konuştu.

Lavrov, Suriye'deki tüm muhalif grupları Cenevre'2'de görüşmelere davet ederken, ilk günden olmasa bile diyaloğa tüm muhalifleri dahil etmek gerektiğini söyledi. 

Suriye'de terörizmle mücadele edilmesi gerektiğini belirten Lavrov, "Konferansa katılan herkesi, Suriye hükümeti ve muhalefetin terörizmle mücadelede ortak hareket etmeleri yönünde yardıma çağırıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Lavrov, Suriye'de yaşanan insani durumun vahametine vurgu yaparak, bu ülkeye giden yardımların yerine ulaşması sorumluluğunun sadece hükümete değil, muhalif gruplara da ait olduğun altını çizdi. 

Rus bakan konuşmasında, İsviçre ve BM Genel Sekreteri başta olmak üzere tüm katılımcılara Suriye'deki krizin barışçıl yollardan çözülmesi adına Montrö'de bir araya geldikleri için teşekkür etti. 

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından ilk kez muhalifler ve rejim temsilcilerinin masaya oturmasını sağlayan Cenevre-2 Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, başkanlık ettiği heyetin ülkesinin acılarını taşıdığını söyledi.

"Devletinin yıkımını gören bir neslin ümitlerini taşıyoruz. Evlerinden edilen her bir ailenin ümidini taşıyoruz" ifadelerini kullanan Muallim, her çocuğun okula gitme hakkı, her kadının kaçırılma korkusu olmadan evinden çıkma hakkı olduğunu kaydetti.

Muallim, "devletlerin gizli biçimde terörizmi desteklerken, bunu açıkça söylemedikleri" değerlendirmesini yapmasının ardında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun araya girerek süresini aştığı uyarısında bulundu. Bunun üzerine Muallim, "Konu Suriye, konuşmaya devam etmek istiyorum" dedi ve konuşmasını sürdürdü.

Konferansa gelme nedenlerinin, Ortadoğu'da yıkımın önüne geçmek olduğunu söyleyen Muallim, ülke dışına giden Suriyeliler'e de seslenerek evlerine dönmeleri çağrısında bulundu.

Muallim, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e hitaben, Suriye halkından başka kimsenin Suriye hükümetine meşruiyet sağlamaya karar veremeyeceğini ifade ederek, "Suriye'nin kaderini belirleyecek olan, Suriye halkıdır" dedi.

Muallim'in konuşmasının sonunda ise Ban, Muallim'in süresini oldukça aştığına atıfta bulunarak, "Maalesef yapıcı hava dağıldı" değerlendirmesini yaptı.

AA

HABERE YORUM KAT