1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Cemaatin Emniyetteki İmamı”na Tazminat Şoku
“Cemaatin Emniyetteki İmamı”na Tazminat Şoku

“Cemaatin Emniyetteki İmamı”na Tazminat Şoku

Ali Fuat Yılmazer, kendisi hakkında ‘Cemaatin Emniyetteki İmamı’ ifadeleri kullanan Hanefi Avcı hakkında açtığı 30 bin liralık manevi tazminat davasını kaybetti.

A+A-

İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden sorumlu eski Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer, ‘Haliçte Yaşayan Simonlar-Dün Devlet Bugün Cemaat’ adlı kitabında, kendisi hakkında ‘sosyal ve psikolojik açıdan sorunlu’ ve ‘Cemaatin Emniyetteki İmamı’ ifadeleri kullanan Hanefi Avcı hakkında açtığı 30 bin liralık manevi tazminat davasını kaybetti.

Ankara 6. Asliye Mahkemesi’nde görülen dava sonunda, mahkeme Ali Fuat Yılmazer’in manevi tazminat talebini reddetti.

Devrimci Karargah Davasında 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Oda Tv davası kapsamında da yargılanan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Haliçte Yaşayan Simonlar adlı kitabında dönemin İstanbul İstihbarat Şubesi’nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer hakkında, ‘Cemaatin Emniyetteki İmamı’ ifadesini kullanmıştı.  

Oda TV soruşturmasının ardından İstanbul’daki görev yeri değiştirilen ve pasif göreve atanan, Ergenekon, Balyoz vb davaların mimarı Ali Fuat Yılmazer, geçen ay emekli oldu.

Hanefi Avcı, kitabında Ali Fuat Yılmzar ile ilgili şu iddia ve tespitlerde bulunmuştu: “Hrant Dink cinayetinden sonra Ahmet İlhan Güler görevden alındı. Yerine ise normalde hiçbir zaman bu göreve gelemeyecek, gerekli niteliklere sahip olmayan (sol örgütler konusunda bilgi ve deneyim ile evveliyatında pratik sokak tecrübesi yeterli olmayan), hatta sosyal ve psikolojik açıdan sorunlu olduğunu değerlendirdiğim Ali Fuat Yılmazer bu göreve atandı. İstanbul Emniyet Müdürü (Celalettin Cerrah) sahip olduğu güce rağmen Ahmet’in gidişini engelleyemediği gibi Ali Fuat Yılmazer’e alenen muhalefet etmesine rağmen onun göreve getirilişini de engelleyemedi. Belki elli tane müdürü İstanbul’a tayin ettirmemeye muktedir bir güce sahipti, herkese karşı dikleşebilirdi ama Ali Fuat ve benzerlerine karşı koyamadı. Belli amaçları olanlar, istedikleri gibi faaliyette bulunmak isteyenler bu konuda kendilerine mani olacak bir engeli daha önlerinden kaldırmış oldular.”   

Ali Fuat Yılmzaer, kitapta yer alan bu iddialarla ilgili olarak Hanefi Avcı’ya 30 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Yargılama Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapıldı. Bugün sonuçlanan dava sonunda mahkeme, Ali Fuat Yılmazer’in tazminat talebinin reddine karar verdi.  

(HÜRRİYET)

HABERE YORUM KAT