1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanından "İğrenç" İfadeler!
Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanından "İğrenç" İfadeler!

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanından "İğrenç" İfadeler!

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Miloş Zeman’ın, Müslüman mültecilerle ilgili yaptığı açıklamalar büyük tepki topladı.

A+A-

Zeman’ın Zlin bölgesindeki mezbaha işçileri ile yaptığı görüşme sırasında kullandığı “İslâmcı mülteciler Çek yasalarına ve âdetlerine saygı duymayacak. Onlar şeriat hukuku uygulayacaklar. Böylece eşini aldatan kadınlar taşlanarak öldürülecek ve hırsızların parmakları kesilecek. Bizler, yüzlerini de kapatan burkalar giymelerinden dolayı kadınların güzelliğinden mahrum kalacağız.” ifadelerine siyasetçiler ve sivil toplum örgütlerinden eleştiri geldi.

“İğrenç ve Sorumsuz İfadeler”

İnsan Hakları Bakanı Jiri Dienstbier, Zeman'ın ifadelerini “iğrenç ve sorumsuz” olarak nitelendirdi. “Bu ifadeler, temel ahlâkî prensipleri ve hatta hukuk devleti kurallarını çiğnemekten çekinmeyen birisinin korku tellallığına yol açan iğrenç ve sorumsuz ifadeleridir.” dedi.

Sivil Toplum Örgütleri Konsorsiyumu'ndan Eva Dohnalova da, Zeman'ı “yabancı düşmanı, İslamofobik ve popülist açıklamalar yaparak Çek Cumhuriyeti'nin yurt dışındaki imajını kötülemek”le suçladı. Dohnalova, “Miloş Zeman'ın yabancı düşmanı ve nefret dolu ifadeleri terbiye düzeyinin altında.” diye konuştu.

Hristiyan Demokrat Parti (KDU-CSL) Genel Başkanı Pavel Belobradek ise Zeman'ın ifade ettiği şeylerin doğru olmadığını ve insanları korkutarak popülarite elde etmeye çalıştığını belirtti.

Muhalefet TOP 09 partisi milletvekili Frantisek Laudat ve Sivil Demokratlar milletvekili Martin Kupka, Zeman'ın popülaritesini arttırmak için korku politikasını kullandığını söyleyerek, “Siyasetçiler insanları korkutmak yerine çözüm sunmalıdır.” dedi.

“Zeman, İslâm Hakkında Yanlış Bilgiye Sahip”

Prag Müslüman Cemaati'nden Lenka Ahmad Belicka ise Zeman'ın İslâm hakkında yanlış bilgiye sahip olduğunu ve Çek halkının gözünde puan toplamaya çalıştığını belirtti. “Müslümanlar Çek Cumhuriyeti'nde yüzyıldan fazladır yaşıyor ve Cumhurbaşkanı’nın ortaya attığı spekülasyonlar burada hiç yaşanmadı. Eğer birisi İslâm'dan bahsediyorsa, yanlış düşünceleri yayarak insanların korkularını sorumsuzca beslemek yerine, en azından ufak bir bilgiye sahip olmalıdır.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Zeman daha önce de dinî ve kültürel farklılıklarından dolayı Müslüman mültecilerin ülkeye kabul edilmemesi gerektiğini açıklamıştı.

Çek Cumhuriyeti, AB Komisyonu'nun mültecilerin üye ülkelere “âdil bir şekilde” kota sistemine göre dağıtılmasını da istemiyor.

Çek Hükûmeti, Suriye'deki savaştan kaçan bin 500 mülteciyi kabul edeceklerini açıklamıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT