1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KAFKASYA

  4. Çeçenistan'ın Başkenti Grozni'de Sıcak Saatler
Çeçenistan'ın Başkenti Grozni'de Sıcak Saatler

Çeçenistan'ın Başkenti Grozni'de Sıcak Saatler

Çeçenistan'da 'Gazeteciler Evi'ni ele geçiren direnişçilere operasyon yapıldı, üç polis ve yedi direnişçi öldü.

A+A-

Kuzey Kafkasya'daki Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti'nde direnişçilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada üç polis ve yedi direnişçi öldü. Başkent Grozni'de dün gece şüpheli bir aracı durdurmak isteyen polise, araçtakilerden ateş açıldı öne sürüldü. Kimliği belirsiz saldırganların ateşi sonucu 3 polis hayatını kaybetti. 

Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov, sosyal medyadan, birkaç araçla hareket eden silahlı grubun şehir merkezindeki "Gazeteciler Evi"ni ele geçirdiğini duyurdu.

Kadirov, grubun etkisiz hale getirilmesi için başlatılan operasyonda şu ana kadar 7 kişinin öldürüldüğünü iddia etti. Bölgede güvenlik önlemlerinin alındığını ve operasyonu kendisinin yönettiğini kaydeden Kadirov, sivil kayıpların yaşanmaması için operasyon bitinceye kadar vatandaşların sokağa çıkmamasını istedi.

DİRENİŞÇİLER: GROZNİ'DEYİZ ÇEKİLMEYECEĞİZ

Bu arada direnişçilerin sosyal medyada paylaştığı bilgilere göre Kafkas Emirliği'ne bağlı Riyazü’s Salihin Şehitler Tugayı'nın şehre girdiği ve birçok binayı ele geçirdikleri belirtildi.

Direnişçiler Rus tanklarının da şehre girdiğini ve çatışmaların devam ettiğini belirterek şehri terk etmeyeceklerini açıkladı.

Direnişçiler, sosyal medyadan yaptıkları açıklamada Kadirov'un internet akışını kestiklerini öne sürüyor. Açıklamada Caharkale'deki Rus askeri üssüne de saldırı düzenlendiği ve üssün ateşler içinde olduğu iddia edildi.

 

HABERE YORUM KAT