1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çavuşoğlu'ndan Füze Taşıyan Rus Askere Tepki
Çavuşoğlu'ndan Füze Taşıyan Rus Askere Tepki

Çavuşoğlu'ndan Füze Taşıyan Rus Askere Tepki

Rus savaş gemisi Caesar Kunikov'un İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında, gemideki bir askerin omzunda füze taşımasına Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan tepki geldi: Provokasyon.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus savaş gemisi Caesar Kunikov'un İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında gemideki bir askerin karadan havaya atılan bir füzeyi boğaz geçişi boyunca omzunda atış pozisyonunda taşımasını provokasyon olarak nitelendirdi.

Antalya'da AK Parti İl Danışma Merkezi toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin, İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus savaş gemisinde bir askerin omzunda füze ile görüntülendiğini belirterek, değerlendirmesini sorması üzerine Çavuşoğlu, "Provokasyon var, tacizkâr bir geçiş... Rus savaş uçaklarının izinsiz bir şekilde hava sahamızı ihlâl etmesiyle, Rus savaş gemilerinin boğazdan geçmesi çok farklı bir şey" ifadesini kullandı.

Boğazlardan geçişlerin Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, geçişlerin hukuka uygun, uluslararası anlaşmalara uygun bir şekilde yapıldığını ve ister Rus olsun ister başka milliyetten olsun boğazlardan geçiş yapmak isteyen gemilerin nasıl geçeceğinin kurallarının belli olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, tehdit olarak algılanan durumlarda gerekli cevabın verileceğine dikkat çekerek, "Dolayısıyla Rus savaş gemisinin üzerinde askerin, gemideki füzeyi ya da teknik olarak neyse uçaksavar gibi şeyleri göstererek geçmesi sadece provokasyondur. İnşallah münferit olur, doğru bir yaklaşım değil" diye konuştu.

Bağdat Büyükelçisi'nin bakanlığa çağrılması

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'nin Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından çağrılmasıyla ilgili sorular üzerine ise Bakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı olarak kendilerinin de zaman zaman farklı ülkelerin büyükelçilerini çağırdıklarını söyledi.

Bölgedeki Türk askerlerinin Irak'ta yeni hükümet geldikten sonra Irak Savunma Bakanı'nın daveti üzerine gittiğini belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Savunma Bakanı askerlerini eğitmemizi istedi. Aynı şekilde Musul Valisi'nden de bize buna yönelik bir davet gelmişti. Askerlerimiz, ulusal muhafızlar ve peşmerge dâhil o bölgede IŞİD'e karşı mücadele edecek güçleri eğitiyor. Bunu sadece Türkiye yapmıyor. Amerika yapıyor, Almanya yapıyor, Fransa yapıyor. Birçok ülke bu eğitime katkı sağlıyor. Bu kamplara katkı sağlıyor. Dolayısıyla Türk askerleri oraya başından beri Irak yönetiminin daveti üzerine gitmiştir. Tabii ki zamanı geldiğinde değişim olabilir. İhtiyaca göre bu sayı azaltılabilir, artırılabilir. Ama dediğim gibi hem İçişleri Bakanını'ndan hem de Savunma Bakanı'ndan, Musul Valisi'nden Türkiye'ye böyle bir davet gelmişti daha önce."

Irak Dışişleri Bakanlığı, Musul'daki Zelikan Kampı'na rotasyon gereği sevk edilen Türk askerlerinin geri çekilmesi talebiyle Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı'yı çağırmıştı. Bakanlık, gelişmeyi "saldırgan tavır" olarak nitelediklerini söylemişti.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum