Çavuşoğlu ve Lavrov Bir Araya Gelecek

25.11.2015 19:25
Çavuşoğlu ve Lavrov Bir Araya Gelecek
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bilgiç, Bakan Çavuşoğlu'nun Rus mevkidaşı Lavrov ile telefonda görüştüğünü ve iki bakanın önümüzdeki günlerde bir araya gelmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştüğünü ve iki bakanın önümüzdeki günlerde bir araya gelmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Bilgiç konuya ilişkin soruya cevabında, Çavuşoğlu'nun Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirtti. Tanju Bilgiç, şunları kaydetti:

"Sayın Bakan, görüşmede Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülen Rusya Federasyonu savaş uçağı hadisesine ilişkin Rus muhatabına bilgi vermiştir. Görüşmede, konuya ilişkin detayların diplomatik ve askeri kanallardan paylaşılması hususunda mutabakata varılmıştır. Her iki bakanın önümüzdeki günlerde bir araya gelmesi de kararlaştırılmıştır."

Lavrov: Çavuşoğlu, uçağımızın 17 saniye Türk hava sahasında bulunduğunu bildirdi

Bu arada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, hava sahası ihlalleri konusunda kendilerini uyardığını belirterek, düşürülen savaş uçağının Suriye hava sahasında olduğunu ileri sürdü.

Çavuşoğlu'nun Türkiye ile Rusya arasındaki dostluk ilişkilerinin devam ettirilmesini istediğini ifade eden Lavrov, şunları söyledi:

"Çavuşoğlu, sınır ihlali yapan her uçağı düşürmenin Türkiye'nin hakkı olduğunu söyledi. Bize daha önce yaptıkları uyarıları hatırlattı. Evet, Türkiye gerçekten de bize uyarılarda bulunmuştu. Fakat bizim verilerimize göre uçağımız Suriye hava sahasındaydı. Çavuşoğlu, uçağımızın 17 saniye Türk hava sahasında bulunduğunu bildirdi." 

Lavrov, "Türkiye'yle savaşmayacağız. Türk halkına olan tutumumuz değişmedi. Hükümet, bu ilişkilerin tümünü gözden geçiren bir eylem planı üzerinde çalışıyor" dedi.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim