1. HABERLER

  2. HABER

  3. Casusluk Çetesi Devletin Gizlisini Bırakmamış!
Casusluk Çetesi Devletin Gizlisini Bırakmamış!

Casusluk Çetesi Devletin Gizlisini Bırakmamış!

TSK’ya ait gizli belgelerin, fuhuş ve şantaj aracılığıyla sızdırılmasına ilişkin davanın iddianamesi, çetenin girilmedik yer bırakmadığını ortaya koyuyor.

A+A-

İzmir’deki “gizli bilgi ve belge bulundurma” davasında okunmasına devam edilen iddianamede, Bilgin Özkaynak liderliğindeki suç örgütünün özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) yapılanması sayesinde büyük bir güç ve çok geniş bir faaliyet alanına sahip olduğu dile getirildi.

Terörle Mücadele Kanunu 10. Madde’yle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü oturumunda iddianamenin okunmasına devam edildi. Salonun sanık yakınları için ayrılan kısmının büyük bölümünün boş olduğu gözlendi. İddianamede, sanıkların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda askerî belge, kamera, dinleme cihazı ve çok sayıda dijital materyal elde edildiği, bu materyallerin incelenmesi sonucu, cinsel içerikli görüntüler, bazı kişilerin kadınlarla buluşmalarına dair gizli çekilmiş fotoğraflar, kişisel verilerin kaydedildiği dokümanlar, ortam dinleme kayıtları ile çok sayıda askerî belge bulunduğun anlaşıldığı belirtildi.

Yapılan aramalar sonucunda davanın bir numaralı sanığı, suç örgütünün lideri olduğu iddia edilen Bilgin Özkaynak’tan ele geçirilen ve şifresi teknik imkânlarla kırılarak elde edilen “Pandora” veri tabanının, suç örgütünün arşivi niteliğinde olduğu, binlerce kişinin “fişleme bilgileri” ve kişisel verilerinin, devlet güvenliğine ilişkin çok sayıda bilgi ve belgenin burada depolandığı kaydedildi. İddianamede, davanın bir numaralı sanığı Bilgin Özkaynak ile ilgili şu tanımlama yer aldı:

Büyük Kulüp eşrafından

“İş dünyasında özellikle denizcilik sektöründe Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından olduğu, sahibi olduğu Marmaris Yacht Marina ve denizcilik işletmeleri ile gerek iş dünyasında gerekse siyasî alanda çok güçlü bir yapısının bulunduğu, mal varlığı açısından da aynı oranda güçlü olduğu, milletvekili ve belediye başkanı adayı olduğu ancak seçilemediği, siyasi alanda birçok tanıdığının bulunduğu, şüphelinin aynı zamanda kamuoyunda seçkinler kulübü olarak bilinen ve çok sayıda ünlü siyasi, bürokrat iş adamı vesaire üyesi bulunan ‘Büyük Kulüb’e üye olduğu ve burada belli bir etkinliğinin bulunduğu...”

İddianamede, suç örgütünün elde ettiği bilgileri PKK’ya ulaştırdığı belirtildi. “TSK’nın bildiği PKK kampları” belgesinin PKK’nın işine yarayacağı, bu bilgiye ulaşan örgütün TSK’nın hava harekatını başarısız kılacağı, zayiat vermemek için bilinen yerleri boşaltacağı veya ona göre tedbirler alacağı” şeklinde ifadeler yer aldı.

Savcı: Devleti ahtapot gibi sarmışlar

“PANDORA”DA, örgüt adına faaliyet gösteren 52 “eskort” kadın ve diğer bilgi toplayanların temin ettikleri belgelerle, teşkilatın hedefine aldığı şahıslara ait bilgilerin yer aldığı, iddianamede ifade ediliyor. Ayrıca, Bilgin Özkaynak liderliğindeki suç örgütünün özellikle TSK içerisindeki yapılanması sayesinde büyük bir güç ve çok geniş bir faaliyet alanına sahip olduğu, bu amacına ulaşabilmek adına her türlü yola başvurduğu, hiçbir alanı boş bırakmadığı, elde ettiği illegal güç sayesinde her geçen gün etkisini ve hedeflerini genişlettiği, kamu kurumlarını “adeta bir ahtapot gibi” sardığı, hükümet, TSK, MİT dahil olmak üzere hemen hemen bütün kamu kurumları aleyhine faaliyetler yürüttüğü belirtiliyor.

AA

HABERE YORUM KAT