Castro: Papa Beni Dine Döndürecek

10.05.2015 19:36
Castro: Papa Beni Dine Döndürecek
Raul Castro "Papa'nın bilgeliği ve tevazuundan etkileniyorum. Böyle giderse tekrar dua etmeye başlayacağım ve Katolik Kilisesi'ne döneceğim. Şaka yapmıyorum. Dindarları kabul etmeyen komünist partiden olsam da"

Papa'yı ziyaret eden Küba lideri Raul Castro "Papa'nın bilgeliği ve tevazuundan etkileniyorum. Böyle giderse tekrar dua etmeye başlayacağım ve Katolik Kilisesi'ne döneceğim. Şaka yapmıyorum. Dindarları kabul etmeyen komünist partiden olsam da" dedi.

Aynı zamanda Vatikan Şehir Devleti Başkanı olan Papa Francesco ile görüşmesinin ardından Roma'da İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile bir araya gelen Castro, burada düzenlenen basın toplantısında Papa'yla buluşmasını da değerlendirdi.

Raul Castro, kendisinin de Papa'nın mensubu olduğu Cizvit tarikatına ait bir okulda eğitim gördüğünü hatırlatarak şunları söyledi:

"Papa'nın bütün konuşmalarını okuyorum. Kendisinin bilgeliği ve tevazuundan etkileniyorum. Böyle giderse tekrar dua etmeye başlayacağım ve Katolik Kilisesi'ne döneceğim, şaka yapmıyorum. Artık bu konuda adımlar atılsa da bugüne kadar dindarları kabul etmeyen komünist partiden olsam da..."

Castro, Papa'ya, Küba ile ABD arasındaki diplomatik yakınlaşmaya katkılarından dolayı teşekkür ettiğini de söyledi.

Geçen Aralık ayında açıklanan bir anlaşmayla, ABD Küba'ya uyguladığı ambargoyu yumuşatma kararı almış, iki ülke arasında esir takası gerçekleştirilmişti. Bu tarihi anlaşmaya yol açan görüşmelere Papa Francesco'nun da bizzat katıldığı belirtilmişti.

ABD Başkanı Barack Obama ve Küba lideri Castro da iki ülke ilişkilerine katkılarından dolayı Papa'ya teşekkür etmişti.

Papa Francesco'nun gelecek Eylül ayında Küba'ya ve ardından da ABD'ye ziyaretlerde bulunması planlanıyor. Papa Francesco, seleflerinin 1998 ve 2012 yıllarındaki ziyaretlerinin ardından Küba'ya giden 3. papa olacak.

Övgü Pınar / BBC Türkçe

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim