Castro, ABD'yi İran Konusunda Uyardı

13.07.2010 11:59
Castro, ABDyi İran Konusunda Uyardı
Küba devriminin öncüsü ve ülkenin eski cumhurbaşkanı Fidel Castro televizyona çıkarak 2006 yılından bu yana en önemli konuşmasını yaptı.

83 yaşındaki Castro, uluslararası ilişkiler üzerine yorumlar yaptığı uzun konuşmasında sesi bazen zayıflasa da canlı görünüyordu.

Castro konuşmasında, Amerika Birleşik Devletleri'ni İran'a saldırmaması konusunda uyardı.

2006 yılında ciddi bir ameliyat geçiren Castro o tarihten bu yana nadiren kamuoyu önüne çıkmıştı.

Fidel Castro sağlık sorunları nedeniyle iktidarı 79 yaşındaki kardeşi Raul'a devretmişti.

BBC'nin Havana muhabiri Michael Voss Castro'nun son dönemlerde kamuoyu önüne çıkarak, hükümet işlerine hâlâ dahil olduğu ve son gelişmelerden haberdar olduğu mesajı vermek istediğini söylüyor.

Eski Küba lideri konuşmasında ,"Amerika Birleşik Devletleri, İran'da ya da dünyanın herhangi bir başka bölgesinde nükleer silahların yayılması tehlikesini önlemek için pratikte adımlar atmak yerine Orta Doğu'nun petrol bulunan bölgelerini kontrol etmeye çalışıyor. Bunu yaparken de, diğer yolların başarısız olması halinde şiddete başvurma yolunda ilerliyor." dedi.

Castro'nun bir saatlik konuşmasının canlı olup olmadığı henüz net değil.

Ancak Associated Press haber ajansı, eski Küba liderinin konuşmasında 5 Temmuz'da yayımlanan bir makaleye referans vererek, makalenin altı gün önce yayımlandığını söylediğini, bunun da konuşmanın geçen pazar günü kaydedilmiş olabileceği anlamına geldiğini duyurdu.

(BBC)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim