Casto Yarım Asır Sonra "Resmen" Bıraktı

20.04.2011 11:31
Casto Yarım Asır Sonra Resmen Bıraktı
84 yaşındaki Küba lideri Fidel Castro, 1965 yılından beri yürüttüğü Komünist Parti'deki görevlerini bıraktığını resmen açıkladı.

Fidel Castro 2006'da rahatsızlanmış ve görevini vekaleten kardeşi Raul Castro'ya devretmişti. Raul, 2008'de resmen devlet başkanlığına seçilirken, Küba'nın efsane lideri Komünist Parti'deki görevlerinden ayrılmamıştı.

6. Komünist Parti Kongresi'nde Fidel Castro'nun görevinden ayrılmasının yanında, Devlet Başkanı Raul Castro'nun ülkeyi liberalleştirecek reform teklifleri de kabul edildi. Bu çerçevede Küba vatandaşlarının bundan böyle ev alıp satmalarına izin verilecek. Kongre'de Fidel Castro'nun kardeşi Raul'un "sosyalist modelin gözden geçirilmesine" yönelik yaklaşık 300 önerisi bin delege tarafından oylanarak kabul edildi. Raul Castro'nun önerileri arasında, özel sektöre açılım, kamu sektöründe istihdamın daraltılması, devletin yaptığı para yardımlarının azaltılması gibi maddeler yer alıyor. Mülk satışı da onaylanırken, kararın detayları henüz belirlenmedi. 1959'daki Küba devriminden bu yana vatandaşlar oturdukları evi sadece çocuklarına miras bırakma veya değiş-tokuş hakkına sahipti. Raul Castro kongredeki konuşmasında da üst düzey siyasi görevlerin de 5 yıllık iki dönemle sınırlandırılması gerektiğini söyledi ve hükümetin sistematik olarak gençleştirilmesi sözünü verdi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim