1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çarşamba'ya Kadar Ülkeyi Terk Et!
Çarşambaya Kadar Ülkeyi Terk Et!

Çarşamba'ya Kadar Ülkeyi Terk Et!

BM'nin sızan raporu üzerine açıklama yapan Davutoğlu'nun ifadeleri gereği İsrail Büyükelçisi en geç çarşamba günü ülkeyi terk edecek...

02 Eylül 2011 Cuma 17:29A+A-

BM'nin sızan raporu üzerine açıklama yapan Davutoğlu'nun ifadeleri gereği İsrail Büyükelçisi en geç çarşamba günü ülkeyi terk edecek...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Birleşmiş Milletler'in sızan İsrail raporu üzerine yapmış olduğu sert açıklamanın yankıları sürüyor. Ahmet Davutoğlu'nun İsrail ile ilgili yaptığı sert açıklama İsrail basınında flaş haber olarak verildi.

Bakan Davutoğlu'nun açıkladığı, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi, tazminatların ödenmesi ve Gazze’deki ablukanın kaldırılması yönündeki taleplerin yerine gelinceye kadar alınan kararlar içerisinde en dikkat çekici olan ise birinci madde oldu. Dış basının da en çok üzerinde durduğu birinci maddenin ayrıntıları şu şekilde:

5 GÜN İÇİNDE ÜLKEYİ TERK EDİN!

İsrail hükümetinin kendisine tanınan tüm fırsatları heba ettiğini ifade eden Davutoğlu İsrail'in üzerine düşen görevleri yerine getirmemesi durumunda ilişkilerin asla normalleşmeyeceğini belirtti ve yaptığı açıklamada, 'Türk İsrail diplomatik ilişkileri ikinci katip düzeyine indirilecektir. Bunun üzerindeki tüm görevliler, başta büyükelçi olmak üzere, en geç Çarşamba günü Türkiye'yi terk edecektir.' dedi.

İlişkilerin resmen kopması anlamını taşıyan bu kararla birlikte İsrail Büyükelçisi Gaby Levy'nin 5 gün içerisinde yani en geç Çarşamba günü ülkeyi terketmesi gerekiyor.

Aktifhaber 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum