1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Çarşamba Günü 139 Suriyeli Katledildi (Video)
Çarşamba Günü 139 Suriyeli Katledildi (Video)

Çarşamba Günü 139 Suriyeli Katledildi (Video)

Esed güçlerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda çoğunluğu Şam'ın banliyölerinde olmak üzere 139 Suriyeli hayatını keybetti.

A+A-

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Esed güçlerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda çoğunluğu Şam'ın banliyölerinde olmak üzere 139 Suriyeli hayatını kaybetti.

Örgüt, Şam'ın banliyölerinde Esed güçlerince açılan ateş sonucunda 58 kişinin yaşamını yitirdiğini ve yüzlerce kişinin de yaralandığını kaydetti.

Örgüt, ülkenin kuzeyinde yer alan İdlib'te 30, Deyru'z Zor'da 14, Halep'te 13, Humus'ta 12, Dera'da 6, Lazkiye'de 3, Hama'da 2 ve Kuneytra'da bir olmak üzere ülke genelindeki Esed güçlerinin saldırıları sonucu toplan 139 Suriyeli hayatını kaybetti.

Baas rejiminin Halep kentinde tüm telefon bağlantılarını, internet ve elektrikleri kestiğini dile getiren bölgedeki direnişçiler, Baas ordusunun saldırılarını kentin Salahaddin bölgesine yoğunlaştırdığını ve bazı semtlerde Esed güçleri ile Özgür Suriye Ordusu arasında sokak çatışmalarının yaşandığını aktardı.

Şam'ın Kasyon dağından Mudamiyet eş Şam bölgesini ordunun top ateşine tuttuğunu ve top seslerinin kentin tüm kesimlerinde duyulduğunu dile getiren muhalifler, Seyyide Zeyneb bölgesinde ise şiddetli patlamaların meydana geldiğini ve bölgedeki halkı bir panik sardığını ifade etti.

Başkent Şam'ın Yermuk semtine ve Yelda beldesine güvenlik güçlerinin top ateşiyle saldırdığını ve söz konusu yerlere çok sayıda havan mermisinin düştüğünü aktaran muhalifler, Kadem bölgesinde ise Esed güçleri ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını anlattı.  

1 Ağustos Çarşamba Günü Suriye'den Dünyaya Yansıyan Görüntüler.

HALEP

HUMUS

HAMA

 

İDLİB

 

DERA

ŞAM

Haksöz

HABERE YORUM KAT