1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Çarşaflı Anne Yemin Törenine Alınmadı
Çarşaflı Anne Yemin Törenine Alınmadı

Çarşaflı Anne Yemin Törenine Alınmadı

Asker oğlunun yemin törenine giden anne Fatma Kılıç, çarşaflı olduğu gerekçesiyle törene alınmadı.

A+A-

Çarşaflı oldukları gerekçesiyle törene alınmadılar.

Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okul ve Eğitim Tümen Komutanlığı'nda askerlik yapan oğlunun yemin törenini izlemek için İstanbul'dan yola çıkıp gelen Nebiye Yıldız çarşaflı olduğu gerekçesiyle yemin töreninin gerçekleştirildiği alana alınmadı. Yıldız, sabahın erken saatlerinde askeri birliğin önünde olduklarını ve içeri girmek için saat 8:30'u beklediklerini ve sonrasında ise kapıya geldiklerinde içeri alınmadıklarını söyleyerek, ''Çarşafla içeriye giremeyeceğimizi söylediler. Ben çarşafımı çıkarmak istemedim'' diye konuştu.

Milli Gazete’de yer alan habere göre içeri alınmadıkları için son derece üzgün olduğunu belirten asker annesi Nebiye Yıldız, yaşananlara isyan etti. Yıldız, "Oğlumun yemin törenine katılmak için, o kadar yol geldik. Ancak içeri alınmadım. Ben oğlumu babasız büyüttüm. Yemin törenine katılmak hakkım değil mi? Siz gelmeden çok şey söyleyeceğimi düşünüyordum. Ancak üzüntümden daha fazla konuşamayacağım" dedi.

Askerin ablası Fatma Kılıç ise “Oradaki yüzbaşıya sorduk orduyu mu bağlıyor yoksa buraya özgü bir durum mu? 'Genelge kalktı, ancak buraya özgü bir şey' dedi. Biz şehit olduğu zaman mı kardeşimizi göreceğiz. Benim de 4 evladım var, ben de mi giremeyeceğim. Bir asker şehit olduğunda kaç metre bayrağı binamdan aşağı indiriyorum. Onlardan çok biz ağlıyoruz onlar sadece başınız sağ olsun diyorlar. Biz de girmek istiyoruz.” diyerek tepki gösterdi.

Askerin abisi Ahmet Yıldız da uygulamaya tepki göstererek, ''Annemizi ve kardeşlerimizi çarşaflı diye içeri almadılar. Bu uygulamaya son verilmesi lazım. Biz de bu ülkenin insanıyız. Şehit veriyoruz. Şehit ailelerinin çoğu kapalı, türbanlı Anadolu kadınları. Buna bir çare bulsun hükümet" dedi. 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum