1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çarşafıyla Duruşmaya Giren Kadına Hakarete Ceza
Çarşafıyla Duruşmaya Giren Kadına Hakarete Ceza

Çarşafıyla Duruşmaya Giren Kadına Hakarete Ceza

Yargıtay, Hakim Ayla Kaya'yı, çarşafını çıkarmadığı için mahkeme salonundan çıkardığı kadınla girdiği tartışmada "Terbiyesiz, ahlaksız, ukala'' sözleri nedeniyle hakaretten suçlu buldu.

A+A-

Haber: Metin Arslan

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Fatih Hakimi Ayla Kaya'yı, çarşafını çıkarmadığı için mahkeme salonundan çıkardığı kadınla girdiği tartışmada "Terbiyesiz, ahlaksız, ukala'' sözleri nedeniyle hakaretten suçlu buldu. Kurul, Yargıtay 2. Ceza Dairesi'nin Kaya'nın hakaret suçundan beraatine ilişkin kararını oy çokluğuyla bozarak, dosyayı yeniden karar verilmek üzere daireye gönderdi.

İstanbul Adalet Komisyonu'nun hazırladığı fezlekeye göre mahkemedeki olay şöyle gelişti: Naciye Sönmez, 21 Mayıs 2009 tarihinde davacı sıfatıyla Fatih 1. İcra Ceza Mahkemesi'nde davasını takip ediyordu. Üzerinde çarşafı olduğu halde duruşma salonuna girdi. Hâkim Ayla Kaya, kimlik tespiti için yüzünü açmasını istedi. Sönmez ise peçesini yüzünün görünebileceği kadar çenesinin altına indirdi. Ancak yargıç, salondaki erkekleri dışarı çıkararak Sönmez'in başını tamamen açmasını istedi. Kaya, başını açmayan kadına, "Atatürk ilke ve kanunlarına göre seni böyle kabul edemem, yargılama başlayamaz." dedi. Sönmez de, "Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında böyle bir şey yok. Düşüncenizi uygulayabilmek için Atatürk'ün arkasına sığınmayın, Atatürk'ün hanımı çarşaflı idi, sizin gibi yapmıyordu. Başımda başka örtü yok. Sadece bonem var, çıkartamam, inancım gereği örtünüyorum, bana neden zulmediyorsunuz, ikimiz de öleceğiz, Allah'ın huzuruna çıkacağız." dedi. Hâkim de bu sözlere "Senin Allah'ın burada olmaz. Onun kanunları burada geçmez." cevabını vererek, duruşmayı başka bir güne erteledi. Sönmez de mahkeme salonunun kapısını açıp, "Uğradığım haksızlığa ve bu rezalete herkes şahit olsun." dedi. Hakim de kadının arkasından, "Burada ne rezalet var, terbiyesiz, ahlaksız, ukala çık git." diyerek bağırdı.

Naciye Sönmez'in şikâyeti üzerine Beyoğlu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 2010 yılı Ekim ayında tanıkları dinledi ve son soruşturmanın açılmasına karar verdi. Mahkeme, hakim Ayla Kaya'nın hakaret suçundan yargılanması için dosyayı ilk derece mahkemesi olarak Yargıtay'a gönderdi. Davaya Yargıtay 2. Ceza Dairesi baktı. Burada savunma yapan Hakim Kaya, asıl hakarete uğrayanın kendisi olduğunu belirtti. Daire, hâkimin hakaret ettiği yönünde vicdani kanaatin oluşmadığı gerekçesiyle, Ayla Kaya'nın beraatine karar verdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, beraat kararına itiraz etti. Başsavcılık, hakimin "Terbiyesiz, ahlaksız, ukala, çık git." şeklinde sözler sarf ederek, Sönmez'in onur, şeref ve haysiyetini rencide ederek, hakaret suçunu işlediğini öne sürdü. Başsavcılığın, itirazı üzerine dosya, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na taşındı.

Dün yaptığı toplantıda, hâkimin hakaret ettiğine ilişkin delillerin sabit olduğunu tespit eden genel kurul, beraat kararını bozdu ve dosyayı ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 2. Ceza Dairesi'ne gönderdi. Hâkim Kaya, hakaret suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

ZAMAN

İlgili Haber

“Allah'ınızın Kanunları Burada Geçmez!”

HABERE YORUM KAT

5 Yorum