1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Carba: “IŞİD ve Hizbullah Terör Örgütü Listesine Alınsın”
Carba: “IŞİD ve Hizbullah Terör Örgütü Listesine Alınsın”

Carba: “IŞİD ve Hizbullah Terör Örgütü Listesine Alınsın”

Arap Birliği 141. Dönem Dışişleri Bakanları Toplantısında konuşan SMDK Başkanı Carba, IŞİD ve Hizbullah'ın Arap Birliği'ne üye ülkelerde terör örgütü listesine alınmasını istedi.

A+A-

Arap Birliği Genel Merkezi'nde Fas'ın dönem başkanlığında başlayan toplantıya, Katar dışında üye ülkelerin dışişleri bakanlarının yanısıra Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Güney Sudan Dışişleri Bakanı Barnaba Marial Benjamin, BM Filistin Halkının Haklarından Sorumlu Komite Başkanı Abdusselam Diallo, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba başta olmak üzere birçok davetli katıldı.

Kuveyt'te 25-26 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmesi beklenen Arap Birliği Zirvesi'ne hazırlık niteliği de taşıyan toplantıda, "büyükelçi krizinin" odağındaki Katar'ın alt düzeyde temsil edilmesi dikkati çekti. Katar Dışişleri Bakanı Halid el-Atiyye toplantıya kendisi adına temsilcisini gönderdi.

Öte yandan toplantının basına açık kısmında konuşma yapan SMDK Başkanı Carba, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Hizbullah'ın Arap Birliği'ne üye ülkelerde terör örgütü listesine alınması çağrısında bulundu. "Ülkemizi işgal etmeye çalışan çeşitli terör grupları var" diyen Carba, "Size, tüm uzantılarıyla beraber Hizbullah ve Ebu'l Fadl el-Abbas gibi Irak menşeli örgüt ve IŞİD'in, terör listesine alınması yönündeki talebimizı tekrarlıyoruz" dedi.

"Cenevre-2 Konferansı'nda yaşanan başarısızlıktan sonra artık barışçıl çözüm ya da diplomasiyi diline alan kalmadı" ifadesini kullanan Carba şunları kaydetti:

"Hepiniz, Esed rejiminin Cenevre-2 Konferansı'nı başarısızlığa uğratma çabalarına şahit oldunuz. Esed rejiminin varlığı devam ettiği sürece ortak Arap çalışmalarının bir yararı olamaz."

Toplantıda konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi de, Suriye'de üç yıldır devam eden çatışmalara rağmen bir karar alamayan BM Güvenlik Konseyi'ni eleştirdi. Güvenlik Konseyi'ni "acizlikle" suçlayan Arabi, Suriye'nin çöküşten kurtarılması ve halkın beklentilerine karşılık verecek yeni bir siyasi çözüm için Arap ülkelerinin Suriye konusunda ortak bir tavır belirlemesi çağrısında bulundu. 

İki gün sürecek toplantıda Ortadoğu barış süreci, Suriye, Lübnan ve Yemen'deki gelişmelerin masaya yatırılması bekleniyor. Toplantılarda Kuveyt'te gerçekleştirilecek zirveye hazırlık amacıyla gündem taslağı da oluşturulacak.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum