1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Çapulcular Paris'te
Çapulcular Paris'te

Çapulcular Paris'te

Fransa'da yeni çalışma yasası protestoları devam ediyor. Paris ve birçok şehir savaş alanına döndü.

A+A-

Fransa'da cuma gününe kadar hayat adeta duracak. Hollande yönetiminin yeni iş yasası teklifini geri çekmesini isteyen sendikalar 4 günlük grev kararı aldı.

Eylemcilere “Çapulcu” Dediler

Fransa Cumhurbaşkanlığı resmî Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “1000'den fazla çapulcu (casseurs) tutuklandı 350 polis yaralandı.” ifadelerini kullandı.

Polis ve Göstericiler Çatışıyor

Başkent Paris'teyse polis ve göstericiler arasında şiddetli çatışmalar vardı. Cumhurbaşkanı François Hollande ise geri adım atmaya niyetli değil. Hollande “Bu reform geçecek.” dedi.

Paris Sokakları Savaş Alanına Döndü

Yeni iş yasası Paris sokaklarını savaş alanına çevirdi.

Fransa'da Hollande yönetiminin yürürlüğe sokmak istediği, işten çıkartmaları kolaylaştıran ve mesai saatlerini arttıran düzenleme yine binlerce göstericiyi sokaklara döktü.

Paris Gaz Bulutunun Altında

Polis, havai fişek ve taş kullanan göstericilere biber gazıyla karşılık verdi.

Avrupa'nın en gösterişli metropolü, yoğun bir gaz bulutunun altına gömüldü. Dün yaşanan şiddetli eylemlerle, günlerce devam etmesi beklenen gerginlik başlamış oldu.

Zira, yeni iş yasası sebebiyle Fransa'da hayat adeta duracak. Birçok sektör salı gününden başlamak üzere dört günlük grev kararı aldı. Greve yol çalışanları, deniz işçileri, öğrenciler, hatta kendilerine yöneltilen şiddet eleştirilerine tepki koymak için polisler de katılıyor. Demiryolu çalışanlarının greviyse, Euro 2016 karşılaşmalarının son bulacağı 11 Temmuz'a kadar belirli aralıklarla tekrar edecek.

Hollande Geri Adım Atmayacakmış

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise sendikaların iş yasası teklifini geri çekme talebini reddetti.

Hollande, “Pek çok hükûmet bu baskı yüzünden vazgeçti. Ama ben vaz geçmeyeceğim. Reformist sendikalar ve sosyalistlerin çoğunluğu bu reformu destekliyor. Ülke için gerekli olan bu reform geçecek.” dedi.

A Haber

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum