1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cantürk’ün Ölüm Günü Telefon Kayıtları Kayıp
Cantürk’ün Ölüm Günü Telefon Kayıtları Kayıp

Cantürk’ün Ölüm Günü Telefon Kayıtları Kayıp

Behçet Cantürk’ün kaybolduğu 14 ocak günü yaptığı telefon kayıtlarının soruşturma dosyasına girmediği ortaya çıktı.

24 Aralık 2011 Cumartesi 03:10A+A-

Haber: Fırat Alkaç

Öldürülen Kürt işadamı Behçet Cantürk’ün ailesi, Ayhan Çarkın’ın itiraflarının ardından yeniden açılan faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturmayı yürüten savcıya önemli bilgi ve belgeler verdi. Cantürk’ün avukatları, savcıdan 14 Ocak 1994 tarihinde kaçırılan Behçet Cantürk’ün aracında bulunan telefonla yaptığı son görüşme kayıtlarının bulunması ve incelenmesini talep etti. Konuyla ilgili Taraf ’a konuşan Cantürk’ün yeğeni Reşat Cantürk, “Amcamın kaçırıldığı gün yaptığı telefon görüşmeleri mahkemeden saklandı. Bu görüşmeler cinayeti çözecek. Savcıya şüphelendiğimiz kişilerin isimlerini verdik” dedi.

Çarkın’ın yaptığı açıklamaların ardından önceki gün Behçet Cantürk’ün kaçırıldığı Fenerbahçe Ordu Evi önü ve cesedinin bulunduğu Sapanca Yolu’nda yapılan incelemeler Cantürk ailesine umut ışığı oldu. Gelişmeleri yakından takip eden Reşat Cantürk gelişmelerle ilgili Taraf ’a önemli açıklamalarda bulundu. Amcasının öldürülmeden bir gün önce aracında yaptığı telefon görüşmelerinin mahkemeye eksik gönderildiğin söyleyen Reşat Cantürk, “Amcam 14 Ocak’ta aracından kaçırıldı. Daha sonra sorgulandıktan sonra cesedi Sapanca’da bulundu. Biz amcamın ölümüyle ilgili o dönemde savcılığa başvurmuştuk. Telefonla yaptığı son görüşme, mahkeme kayıtlarında 13 Ocak olarak gösterildi. Kaçırıldığı gün yaptığı görüşmeler mahkemeye gönderilmedi. Bize kaçırıldığı gün yaptığı telefon kayıtları bulunamadığını söylediler. Ancak 14 Ocak tarihinde telefonla görüşmeler yaptığını biz biliyoruz. Bu görüşmeler cinayeti aydınlatacak. Biz savcıdan bu görüşme tutanaklarının bulunmasını istedik. Bunun yanında amcamın yanında iki ruhsatlı tabanca vardı. Bunlar da hiçbir zaman bulunamadı. Bu konuların araştırılması için savcılığa başvurduk. Önümüzdeki günlerde tekrar savcıdan bilgi alacağız. Benim amcam o dönemde siyaset ve iş dünyasıyla Kürt sorununun çözümüyle ilgili görüşmeler yapıyordu. Amcam bu nedenlerden dolayı öldürüldü” dedi.

Ümit’in amcası bilgi verecek

Öte yandan Silivri’de Ayhan Çarkın’ın yer gösterme işlemine katılan Tarık Ümit’in amcası Cemalettin Ümit, soruşturmanın peşinin bırakmayacağını ve savcılığa şikayette bulunmak için Ankara’ya gideceğini söyledi. Cemalettin Ümit, önceki gün yapılan keşif sırasında Ayhan Çarkın’la yan yana gelerek dakikalarca konuştu. Bu görüşmeyle ilgili Taraf ’a bilgi veren Ümit, şunları söyledi: “Keşif sırasında Ayhan Çarkın’la bazı soru işaretleri hakkında konuştuk. Bana verdiği bilgiler önemli. Önümüzdeki günlerde savcıya anlatacağım. Cinayetin işlendiği dönemde bölgede konuyla ilgili araştırma yapan astsubay Ahmet Altıntaş’ın dinlenmesini talep edeceğim. Ahmet Altıntaş bu cinayeti araştırdığında bazı özel hareket polislerini sorgulamak için gözaltına aldı. Ama bu daha sonra engellendi. Soruşturmanın kapatılması için Ahmet Altıntaş’ın görev yeri değiştirildi. Sonra Giresun’da Veli Küçük’ün yanında görev yaptı.”

TARAF 

HABERE YORUM KAT