Cannes’te Yahudi Lobisi: İsrail, Filistin Filmini Gösterimden Kaldırdı

16.05.2016 13:45
Cannes’te Yahudi Lobisi: İsrail, Filistin Filmini Gösterimden Kaldırdı
Cannes Film Festivali programındaki Münih: Bir Filistinli Hikayesi filminin gösterimi Fransa’daki bir Yahudi cemaatinin baskısı sonucu iptal edildi.

Cannes, iptale ilişkin olarak ‘kamu düzenini’ tehdit edecek bazı unsurlar nedeniyle filmin gösterilmeyeceğini açıkladı.

Electornic Intifada adlı internet sitesinde yer alan habere göre; Fransa’daki Yahudi Kurumları Temsilciler Konseyi (CRIF), Münih: Bir Filistinli Hikayesi (Munich: A Palestinian Story) isimli filmin, Filistinlileri sempatik gösterdiğini ve 1972 Münih Olimpiyat Oyunları’nda 11 İsrailli atletin Filistinli bir grup tarafından rehin alındıktan sonra öldürülmesinden Alman güvenlik güçlerinin sorumlu tuttuğunu gerekçesiyle filmin gösterilmesine karşı çıktı.

Hatta CRIF Başkanı Roger Cukierman, Cannes Film Festivali Başkanı Pierre Lescure ve Fransa Kültür Bakanı Audrey Azoulay’a bu konuda birer mektup gönderdi. Filmin festivalde gösterilmesinden endişe duyduğunu belirten Cukierman, filmin İsraillileri rehin alan Filistinlileri özgürlük savaşçıları olarak sunduğunu belirtti.

Cukierman, filmde Alman polisinin suçlandığını öne sürdü ve eğer film gösterilirse bir skandala imza atılacağını söyledi.

Mektup etkili olmuş ki filmin gösterimi Cannes tarafından iptal edildi. Üstelik Cannes başkanı David Lisnard kamu düzeninin tehdit edileceğini öne sürerek.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim