1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Can Tehlikesi Varsa Cuma Namazı Düşer”
“Can Tehlikesi Varsa Cuma Namazı Düşer”

“Can Tehlikesi Varsa Cuma Namazı Düşer”

Suriye İslam Meclisi ülkede yoğun bombardıman altında bulunan Halep gibi bölgelerde can güvenliği bulunmuyorsa Cuma namazının hükmünün düştüğünü açıklayan bir fetva yayınladı.

A+A-

Suriye İslam Meclisi, son günlerde Rus bombardımanı ve Esed güçlerinin yoğun şekilde vurduğu bölgelerde can tehlikesi söz konusuysa Cuma namazı hükmünün düştüğüne dair bir fetva yayınladı. Yoğun bombardıman altında yaşamlarını sürdürmeye çalışan Suriye vatandaşları ibadetlerini eda etme konusunda da çeşitli zorluklar yaşıyor. Bombardımanların özellikle cami ve okul gibi kurumları hedef alması insanları korkutuyor.

ÖLÜME SEBEP OLACAKSA

Özellikle “Halep bölgesi gibi yoğun Rus bombardımanlarının yaşandığı bölgelerde Cuma namazını terk etme ruhsatı var mıdır?” sorusuna Suriye İslam Meclisi'nin yayınladığı bildiride şu şekilde cevap verildi: “Cuma namazının dinimizdeki önemine şüphe yoktur herhangi bir özür olmadığı müddetçe her mükellefin yerine getirmesi vaciptir. Eğer Cuma namazına gitmek kişinin ölümüne sebep olacaksa o zaman Cuma namazı kişinin üzerinden düşer ve kişi yalnızca öğle namazını eda eder. Fıkıh alimlerinin görüşüne göre eğer kişi malıyla ailesinin ya da kendisinin ölüm tehlikesinden korkusu varsa Cuma namazının düştüğü yönündedir.”

Kaynak: Yeni Şafak

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT