1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Caminin Validebağ Korusu İle Alakası Yoktur"
"Caminin Validebağ Korusu İle Alakası Yoktur"

"Caminin Validebağ Korusu İle Alakası Yoktur"

Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen, "Caminin Validebağ Korusu ile alakası yoktur, korunun tamamen dışındadır" dedi.

A+A-

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Validebağ'da yapılması planlanan caminin arsasında bir tane ağaç olmadığını ve yakın bir zamana kadar buranın site sakinleri tarafından otopark olarak kullanıldığın söyledi. 

AA muhabirine açıklama yapan Türkmen, Validebağ'da oturan bir vatandaşın 2012 yılında müftülüğe başvurusu üzerine burada bir cami fikrinin doğduğunu anlattı.  

Vatandaşların cami olmadığı için "bir marketin bordum katında" namaz kıldığını aktaran Hilmi Türkmen, "Biz yapmıyoruz, camiyi o mahallede oturan insanların oluşturduğu sivil bir inisiyatif yapıyor. Belediye bütçemizden buraya herhangi bir ödenek aktarılmadı" dedi. 

Türkmen, caminin Üsküdar Belediyesi'nin tapulu arsasında yapılacağını ve iddia edildiği gibi Validebağ Korusu ile alakasının olmadığını belirtti. "Tapumuzun olması, buranın korunun dışında olması demek. Koruda tapu olmaz, koru SİT alanı" diyen Türkmen, cami inşaatının yapıldığı yeri havadan çekilen fotoğraflarla gösterdi. 

"Site sakinleri otopark olarak kullanıyordu" 

Caminin korunun dışında, belediyeye ait 1313 ada, 193 parselde yapıldığını ifade eden Türkmen şöyle devam etti:

"Burası planda dini tesis alanıdır. Siteler burayı fiilen haksız bir şekilde otopark olarak kullanmakta ve herhangi bir ücret ödememekteydiler, onları kaldırdık. Cami tam buraya yapılıyor. 1200 metre belediyemize ait tapulu alana. 

300 metrekare cami yapıyoruz. Büyük değil, büyük yapamayız yer büyük değil. (Fotoğrafı göstererek) İşte plan durumu. Yine görüleceği üzere camimizin alanı üçgen, koru ise bu taraf. 

Burada bir tane ağaç yok. İşte bakın cami alanı burası. Caminin alanı beton kaplamadır, asfalt kaplamadır, ağaçla, yeşille otla alakası yoktur." 

İnşaat sürecinde tek bir ağacın kesilmeyeceğini, arsanın kısa bir zaman öncesine kadar otopark olarak kullanıldığını vurgulayan Hilmi Türkmen, caminin yapılacağı parselle ilgili bir mahkeme kararı olmadığını da kaydetti. 

Geçen hafta başka bir parsele ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verildiğini hatırlatan Belediye Başkanı Türkmen, inşaat çalışmasını protesto eden bazı vatandaşların da ikna olduğunu belirtti. 

Küçük camiler için 250 metre mesafe şartı 

Resmi Gazete'de haziran ayında yayımlanan Mekansal Planlar Yapı Yönetmeliği'ne göre, mahallelerde küçük camilerin birbirine 250 metre, mescitlerin ise 150 metre uzaklıkta olması gerektiğini belirten Hilmi Türkmen, fotoğraf üzerinde inşaat alanına yakın camileri gösterdi. 

Başkan Hilmi Türkmen, en yakın caminin yönetmeliğe göre belirlenen uzaklığın iki katından fazla olduğunu, diğer 4 caminin de yaklaşık 600-900 metre mesafede olduğunu kaydetti. 

Caminin ahşap, tek minareli ve çatılı olacağını belirten Türkmen, 300 metrekarelik caminin planını da AA ekibine gösterdi. 

AA

HABERE YORUM KAT