1. HABERLER

  2. HABER

  3. Camilere Saldırıp Müslüman Avına Çıktılar!
Camilere Saldırıp Müslüman Avına Çıktılar!

Camilere Saldırıp Müslüman Avına Çıktılar!

İngiltere'de ordu mensubu eski bir askerin öldürülmesi sonrasında camilere yönelik ırkçı saldırılar başladı.

A+A-

Cinayet sonrası polisle çatışan İngiliz aşırı sağcılar, "İslamcı solucanlara teslim olmayacağız" sloganları attı, camilere saldırdı. Fransa'daki gezisini yarıda kesen Başbakan Cameron, "Kimse bizi korkutamaz" dedi.

CAMİLERE SALDIRDILAR

İngiltere'nin başkenti Londra'nın güneyindeki Woolwich bölgesinde dün İngiliz ordusunda görev yapmış bir kişi sokak ortasında, iki saldırganın satır ve bıçaklı saldırısına uğradı.

Saldırı sonrası görgü tanıkları tarafından kameraya kaydedildi. Görüntülerde elleri kanlı bir kişi, saldırıyı, İngiliz askerlerinin her gün Müslümanları öldürmeleri nedeniyle gerçekleştirdiğini söylüyor. Kimlikleri henüz açıklanmayan iki saldırgan, İngiliz polisi tarafından vurularak yakalandı.

Bu açıklama sonrası İngiltere genelinde aşırı sağcılar, Müslümanları ve camileri hedef aldı. Saldırının ardından aşırı sağcı İngiliz Savunma Ligi EDL yanlıları kar maskeleri takarak cinayetin işlediği bölgede gösteri yaptı.

WoolWich'te bir barda toplanan 100 kadar aşırı sağcı, polise içki şişeleriyle saldırdı. Polisle çatışan aşırı sağcılar, yakındaki bir camiye de saldırıda bulundu.

"İSLAM'A İHANET"

CİHAN’da yer alan habere göre David Cameron, dünkü saldırı sonrası bu sabah yapılan Cobra toplantısı ardından yaptığı basın açıklamasında, "Bu olayı gerçekleştirenler bizi bölmek istiyor. Fakat şunu iyi bilmeliler ki böyle bir saldırı bizi bir araya getirerek daha güçlü kılar." sözlerine yer verdi.

Cameron, ülkesinin aşırıcılık ve terör karşısındaki kararlı duruşunu kesin bir şekilde devam ettireceğini ve terörün her türlü çeşidine hiçbir zaman teslim olmayacaklarını vurguladı.

Bu olayın sadece İngiliz toplumuna yapılmış bir saldırı olmadığına dikkat çeken Başbakan Cameron, "Bu saldırı, İslam dinine ve ülkemize birçok katkıda bulunan Müslüman toplumuna bir ihanettir." dedi. Cameron, "İslam dininde, böyle tüyler ürperten bir saldırıyı haklı gösterecek hiçbir şey yoktur." diye konuştu. İngiliz lider, terörizmi mağlup etmenin en iyi yollarından birinin günlük normal hayata devam etmek olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

Cobra toplantısına katılan Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Boris Johnson da, "Bu saldırıdan dolayı İslam dinini suçlamak büyük bir yanlış olur." şeklinde konuşmuştu.

Londra'nın güneydoğusundaki Woolwich'te bulunan Kraliyet Topçu Birliği kışlası yakınlarında gerçekleşen olayda, iki siyahi saldırgan satır ve pala ile 3 kişiye saldırarak 1 kişiyi öldürmüş, 2 kişiyi yaralamıştı. Zanlılar saldırı sonrası elleri kanlı ve bıçaklı olarak kamera karşısında yaptığı açıklamada, bu saldırıyı Müslümanların hakkını savunmak için düzenlediklerini iddia etmişti.

***

2 KİŞİ TUTUKLANDI

İngiltere'nin Essex bölgesindeki Braintree Camii'ne saldıran iki kişi iki kişi tutuklandı. Cami yetkililerinin ihbarı üzerine olay yerine gelen polis, cami yakınında elinde bıçak ve molotof kokteyli bulunan iki saldırganı suçüstü yakaladı.

Camiye saldıran kişilerin İngiliz Savunma Ligi (English Defence Leauge - EDL) üyesi oldukları ve 250 kişilik kalabalık bir grupla camiye gelerek taş ve tuğlalarla camiye saldırdıkları bildirildi.

Gruptakilerin İslam karşıtı sloganlar attıkları ve Müslümanlara hakaret ettikleri gözlendi. EDL grubunun lideri Tommy Robinson, "Liderlerimiz yeterince güçlü değil. Bütün bunların olmasına onlar izin verdi. İnsanlar "Müslüman" sözcüğünü bile kullanmaya korkuyor. Kendilerini savunmaktan korkuyorlar. Ama artık yeter. Bu ülkenin insanları çok öfkeli" dedi.

Bölge polisi, tahkikatın devam ettiği gerekçesiyle konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Braintree Camii'nin yöneticilerinden İskender Sami ise olayın İslamofobik bir saldırı olduğunu belirtti ve polise zamanında müdahale ettiği için teşekkür etti.

Bu ayın başında da Birmingham'da camiden evine dönen 75 yaşında Muhammed Salim isimli bir Müslüman katledilmiş, İngiltere polisi cinayetin ırkçı bir saldırı olabileceğini açıklamıştı.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum