1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Cami Hoparlöründen Yardım İstediler (CANLI)
Cami Hoparlöründen Yardım İstediler (CANLI)

Cami Hoparlöründen Yardım İstediler (CANLI)

El-Fetih Camisinde mahsur kalanlar sabah namazından sonra cami hoparlöründen mahalle halkını yardıma çağırdı.

17 Ağustos 2013 Cumartesi 11:16A+A-

(Canlı Yayın en aşağıdadır)

Mısır'ın başkenti Kahire'deki El-Feth Camisi'nde mahsur kalanlar sabah namazından sonra cami hoparlöründen anons yaparak mahalle halkını kendilerini kurtarmak için yardıma gelmeye çağırdı.

Caminin içinde bulunan Anadolu Ajansı muhabiri Hibe Zekeriya içeride kadın ve çocuklarla birlikte yaklaşık bin kişinin mahsur kaldığını, polisin sabah namazından önce caminin kapısını zorla açmasından sonra ayakkabılık, tahta parçaları ve sandalyelerle cami girişinin iç kısmında barikat kurulduğunu, polisin içeridekileri ikna çabasının barikatın arkasından gerçekleştiğini bildirdi.

Mahsur kalanların güvenlik güçlerine eşlik eden "baltacı"ların saldırısından çekindiklerini ifade eden Zekeriya, camide bulunanların kendilerine evlerine gitmek için araç temin edilmediği ve gece sokağa çıkma yasağı bulunduğundan sabah namazından sonra cami hoparlöründen mahalle halkının yardıma çağrıldığını belirtti. Cami hoparlöründen yapılan anonsta sokağa çıkma yasağının sona erdiği hatırlatılarak mahalle halkının El-Feth Camii'ne gelerek içeride mahsur kalanların çıkabilmesi ve cenazelerin nakledilmesi için güvenli bir koridor oluşturması istendi.

Polis İkinci Kattan Camiye Girmeye Çalıştı

Caminin dışındaki görgü tanıkları polisin içeridekilere dışarı çıkmaları için 15 dakika süre verdiğini, daha sonra camiye ikinci kattan girmeye teşebbüs ettiğini ancak başarılı olamadığını söyledi.

Sabah namazına kadar polis ve asker tarafından kuşatma altında tutulan cami çevresinden askerin çekildiği, halen baltacıların ve onlara eşlik eden polisin camiyi kuşatmaya devam ettiği bildiriliyor.

Bu arada El-Cezire televizyonu camide bulunan AA muhabiri Hibe Zekeriya ile bağlantı kurdu. Televizyon bağlantısı sırasında sivil giyimli "baltacı" olduğu iddia edilen bir şahsın silahsız olarak caminin içine girdiği, içeridekilere "Buradakilerin hepsi İhvancı değil mi?" diye soru sorduğu ve daha sonra tekrar dışarı çıktığı görüldü.

Örnek Anneler, Bacılar...

Zekeriya, askerlerin camideki kadınlara çıkış imkanı tanıdığını; ancak camide bulunan herkese güvenli çıkış imkanı tanınmadığı için kadınların da camiden çıkmayı reddettiklerini söyledi.

Haber takibi için bölgeye giden TRT muhabiri Metin Turan da camide mahsur kalanlar arasında.

Göstericiler Yiyecek Sıkıntısı Çekiyor

AA muhabiri Hibe Zekeriya, içeride su dışında herhangi bir gıda maddesinin olmadığını, camideki yaklaşık bin kişinin 12 saattir aç olduğunu söyledi.

Camiden mahalle halkına yardım çağrısına devam edildiğini vurgulayan Zekeriya, içeride 5 cenazenin ve onlarca yaralının bulunduğunu ifade etti.

Daha önce camide 2 cenaze olduğu belirtilmişti.

Dün cuma namazıyla başlayan "Gazap Cuması" gösteri ve yürüyüşleri sırasında protestocular, Ramses Meydanı yakınında bulunan ve geçici sağlık merkezi olarak da kullanılan El-Feth Camisi'ne sığınmıştı.

Dinin Saygınlığına Karşı İşlenmiş Suç

Mısır'daki selefi eğilimli Nur Partisi Mısır'ın başkenti Kahire'deki El-Feth Camisi'nin kuşatılmasını "dinin saygınlığına karşı işlenmiş suç" olarak nitelendirdi.

CANLI YAYIN:

 

İLGİLİ HABERİMİZ:

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum