1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cami Cemaatine Bar İşkencesi
Cami Cemaatine Bar İşkencesi

Cami Cemaatine Bar İşkencesi

Girne şehrinde bulunan Cafer Paşa Camii’ne ait bir mülkün Vakıflar İdaresi tarafından bar işletmesine kiraya verilmesi, cami cemaati için işkence haline geldi.

A+A-

KKTC’nin Girne şehrinde bulunan Cafer Paşa Camii’ne ait bir mülkün Vakıflar İdaresi tarafından bar işletmesine kiraya verilmesi, cami cemaati için işkence haline geldi.

Namaz ve ezan vakitlerinde mekândan yükselen müzik sesleri, cemaatin tepkisini çekti. Yoğun gürültü sebebiyle namaz kılamayan cemaat, defalarca işletme sahiplerini uyardıklarını ancak sıkıntının bir türlü çözülemediğini söyledi. Ezan okunurken bile müziğin son sesine kadar açık olduğunu anlatan cemaat, yetkililerden bir an önce konuya çözüm bulmalarını talep ediyor.

KKTC Din İşleri Başkanlığı Girne Bölge Sorumlusu Fuat Tosun, “Ben ya da herhangi bir vatandaş namaz kılarken sağ ve sol tarafından müzik sesleri gelirse nasıl rahat ve huzurlu namaz kılacak? Vakıflara ait olan yerler kiralanırken o dükkân ne ile meşgul olacak, ne ile uğraşacak diyebilmesi ve ona göre kiraya verilmesi gerekir.” sözleriyle tepkisini dile getirdi. “Konum itibarıyla bu caminin her tarafı dükkanlarla doludur.” diyen Tosun, “Turistik yer olması sebebiyle bu dükkanların tümü olmasa bile çoğu, Vakıflar İdaresi’ne aittir. Vakıflar değerlendirmek açısından bir kiralama yöntemi bulmuştur. Ancak şuna dikkat edilmesi lazımdır. Biz bu binaları kiralarken caminin burada olduğunu hiç unutmayacağız. Bunu unutur ve o şekilde kiralarsak, sadece kiralama maksadıyla değerlendirirsek yanlış yapmış oluruz.” şeklinde konuştu. Camiye neredeyse bitişik olan bu mülkün bar işletmesi yerine bir çay bahçesi işletmesine verilebileceğini vurgulayan Fuat Tosun, “Bence ona göre kiralansa daha iyi hizmet verebilir diye düşünüyorum.” dedi. Daha önce de Kıbrıs’taki son Osmanlı Şehitliği, Vakıflar İdaresi’nce Girne Belediyesi’ne park olarak kiralanmıştı.

REMZİ SAMAR / ZAMAN

HABERE YORUM KAT